hry

|Viktor Daněk |Člověk

Monopoly se prodávají už 80 let. Autoři hry letos chystají speciální edici

Slavná desková hra Monopoly letos slaví své 80. narozeniny. Společnost Hasbro, která tuto rodinnou kratochvíli vyrábí, letos nachystala pro své fanoušky několik překvapení. Ve Francii schovala do 80 krabic se hrou peníze. V jednom případě dokonce nahradila všechny herní bankovky skutečnými eurovkami. Jeden šťastlivec si tak může přijít na 20 tisíc eur, tedy přes půl milionu korun. Mezi novinkami je i jedna, které se týká České republiky.

|Simona Bartošová, Oto Gutwirth |Regiony

V Pardubicích se vedle šachů soutěží i ve skládání Rubikovy kostky. Poslepu

Mezinárodní festival šachu a her Czech Open ovládl pardubickou ČEZ Arenu. V plném proudu jsou šachové turnaje, divácky atraktivní je skládání Rubikovy kostky. Ne náhodou v Pardubicích v minulosti padl světový rekord - turnaj právě tady na festivalu Czech Open se těší velké popularitě a přitahuje ty nejlepší na světě. Hraje se ale i bridž, go, dáma a dnes začíná i populární scrabble. A také málo tradiční a až exotické disciplíny.

|Alžběta Havlová |Zprávy ze světa

Čeští vojáci v Afghánistánu válčí i na počítači. Prý si tak odpočinou

Život vojáků na misi v Afghánistánu není jednoduchý – jsou daleko od svých rodin a celý den se v těžké výstroji pohybují někdy až v padesátistupňovém vedru. Jejich primárním cílem je chránit civilisty, kteří v zemi budují alespoň základní infrastrukturu, přesto je místní neradi vidí. Vzácné volno tráví v posilně, sledováním filmů anebo poněkud překvapivě hraním her s válečnou tématikou.

|Michaela van Erne, Eva Presová |Ekonomika

Firma produkující on-line hry Zynga vstupuje na burzu

Internet už ovládá i burzu, dá se s jistou nadsázkou říct při pohledu na výsledek americké firmy Zynga, která produkuje především on-line hry pro sociální síť Facebook. Každý měsíc je podle odhadů hraje až 200 milionů lidí. Prodejem svých akcií teď firma získala jednu miliardu dolarů, tedy v přepočtu skoro 20 miliard korun. Mezi internetovými firmami je tak nejúspěšnější hned po gigantu jménem Google.

|Marián Vojtek, Zdeněk Strnad |Zprávy ze světa

Nejnovější útok na Sony odhalil podle odborníka diletantství vývojářů

Další útok na společnost Sony provedla skupina LulzSec. Hackeři oznámili, že se jim podařilo proniknout na servery společnosti a zároveň publikovali velké množství citlivých dat, včetně jmen, hesel, telefonních čísel a dat narození zákazníků firmy. Hackeři sdělují, že se jim během jednoho průniku podařilo stáhnout všechna data, která Sony navíc uchovávala v nezašifrované podobě.

|Michal Šenk, Drahomíra Bačkorová |Regiony

V Seči na Chrudimsku vypukne mistrovství republiky v PC hrách

Celé dlouhé dva roky si museli před monitorem vystačit sami, dnes se ale počítačoví hráči opět sejdou ke společnému soutěžení. Letošní obnovené mistrovství České republiky navazuje na úspěšnou řadu turnajů na dnes už neexistujícím veletrhu Digitex v Brně. Celá herní komunita se právě dnes přesouvá do města Seč na Chrudimsku.