Hurghada

|Štěpán Macháček, Anna Kottová |Zprávy ze světa

Egyptská policie vyšetřuje útok na hotel v Hurghadě, jeden z ozbrojenců přežil

Egyptská policie začala vyšetřovat včerejší útok na hotel Bella Vista v centru Hurghady. Ozbrojenci při útoku zranili dva rakouské a jednoho švédského turistu. Jejich stav není vážný. Jednoho pachatele policisté zastřelili, druhého zřejmě vyslýchají. Stále není jasné, jestli měli muži vazbu na nějakou teroristickou organizaci.

| ČRo, Štěpán Macháček |Zprávy ze světa

Ozbrojenci přepadli hotel v egyptské Hurghadě, zranili tři turisty

Neznámí ozbrojenci přepadli v egyptském letovisku Hurghada hotel, ve kterém se hojně ubytovávají zahraniční turisté. Zranili při tom dva rakouské a jednoho švédského turistu. Policie dokázala atentátníky zastavit a podle BBC oba zabila. Měli u sebe nože, střelné zbraně a údajně i pás s výbušninami. Zřejmě se pokoušeli zmocnit turistů jako rukojmích. Zatím není jasné, jestli měli útočníci vazbu na teroristickou organizaci.

|Štěpán Macháček |Zprávy ze světa

Z egyptských letovisek se po odchodu ruských turistů stala města duchů

Egypt nemá žádné důkazy o tom, že by říjnový pád ruského letadla na Sinaji způsobil teroristický útok. V předběžné zprávě to uvedl šéf egyptských vyšetřovatelů Ajman Mukaddam. Egyptské závěry ale odmítlo Rusko. Mluvčí Kremlu zopakoval, že ruští odborníci jsou si jisti teroristickou akcí. Od pádu letadla, při kterém zemřelo přes 200 ruských turistů, jsou egyptská letoviska skoro prázdná. Ubylo přes 70 procent turistů. Turismus přitom živí až 16 miliónů Egypťanů.

|Štěpán Macháček, Vojtěch Man |Zprávy ze světa

Syrští uprchlíci v Egyptě i přes obtíže podnikají, sní o návratu domů

Od začátku občanské války v Sýrii ze země odešly přes čtyři miliony lidí. Evropští populisté bijí na poplach před jejich přílivem na starý kontinent, naprostá většina Syřanů se ale usazuje v blízkovýchodních zemích a doufá, že se jednou vrátí domů. Svou syrskou uprchlickou komunitu má třeba i egyptské letovisko Hurghada. Syřané tam přitom nikomu na obtíž nejsou.