ministři

ministři v textech na iROZHLASU

| ČTK |Zprávy z domova

Zeman pro Blesk: o ministrech analfabetech, netupých Američanech a příteli Forejtovi

Prezident Miloš Zeman označil za ekonomické analfabety ministry, kteří po úterním oznámení, že loňský rozpočet skončil s přebytkem 61,8 miliardy korun, už začali plánovat, jak s penězi naloží. Hlava státu to v neděli sdělila v rozhovoru pro Blesk.cz. Dále hovořil o Trumpově pozvání do Bílého domu a o situaci kolem bývalého šéfa protokolu Pražského hradu Jindřicha Forejta.

| ČTK, Kristina Roháčková |Zprávy z domova

Reakce na výměnu ministrů: marketingový trik, kosmetické úpravy a změna, která přišla příliš pozdě

Premiér a šéf ČSSD Sobotka v pátek oznámil, že ve vládě skončí ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček a ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier. Podle vicepremiéra a ministra finančí Andreje Babiše z hnutí ANO se tak zbavil lidí, kteří ve vládě neměli být už od počátku. Babiš se ale spolu s lidovci shoduje na tom, že výměna přišla příliš pozdě a je spíše kontraproduktivní.

| ČTK, Kristina Roháčková |Zprávy z domova

Změny ve vládě: Němečka nahradí ředitel nemocnice Motol Ludvík, Dienstbiera poslanec Chvojka

Ve vládě skončí ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček a ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier. Na postech je vystřídají současný ředitel Fakultní nemocnice Motol Miloslav Ludvík a poslanec Jan Chvojka. Na odpolední tiskové konferenci to v pátek oznámil premiér Bohuslav Sobotka. O navrhovaných změnách předem informoval předsednictvo ČSSD a telefonicky i prezidenta Miloše Zemana. Osobně mu doručí návrhy na odvolání v neděli.

|Mikuláš Klang |Zprávy z domova

Sněmovní výbor podpořil zpřísnění podmínek pro podnikání ministrů. Nesměli by vlastnit média

Omezení podnikání ministrů prošlo sněmovním ústavně právním výborem. Návrh poslance ČSSD Jana Chvojky, který počítá s tím, že by se členové vlády museli vzdát podílů ve společnostech a nesměli by vlastnit média, podpořily v pátek prakticky všechny strany s výjimkou hnutí ANO. To tvrdí, že jde o zákon namířený proti ministru financí a předsedovi hnutí Andreji Babišovi.

|Ondřej Houska, mkp |Zprávy ze světa

Země EU zatím nepodpořily žádnou z variant kvót na uprchlíky

Státy Evropské unie zatím nepodpořily plány na možné zavedení stálých kvót pro přijímání uprchlíků. Česko původně očekávalo, že na schůzce ministrů vnitra zemí osmadvacítky v Lucemburku bude se svým odporem ke kvótám v menšině. Nakonec se ale státy unie shodly, že plány na další zavádění kvót jsou zatím předčasné.