ministři

| ČTK |Zprávy z domova

Zeman pro Blesk: o ministrech analfabetech, netupých Američanech a příteli Forejtovi

Prezident Miloš Zeman označil za ekonomické analfabety ministry, kteří po úterním oznámení, že loňský rozpočet skončil s přebytkem 61,8 miliardy korun, už začali plánovat, jak s penězi naloží. Hlava státu to v neděli sdělila v rozhovoru pro Blesk.cz. Dále hovořil o Trumpově pozvání do Bílého domu a o situaci kolem bývalého šéfa protokolu Pražského hradu Jindřicha Forejta.

| ČTK, Kristina Roháčková |Zprávy z domova

Reakce na výměnu ministrů: marketingový trik, kosmetické úpravy a změna, která přišla příliš pozdě

Premiér a šéf ČSSD Sobotka v pátek oznámil, že ve vládě skončí ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček a ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier. Podle vicepremiéra a ministra finančí Andreje Babiše z hnutí ANO se tak zbavil lidí, kteří ve vládě neměli být už od počátku. Babiš se ale spolu s lidovci shoduje na tom, že výměna přišla příliš pozdě a je spíše kontraproduktivní.

| ČTK, Kristina Roháčková |Zprávy z domova

Změny ve vládě: Němečka nahradí ředitel nemocnice Motol Ludvík, Dienstbiera poslanec Chvojka

Ve vládě skončí ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček a ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier. Na postech je vystřídají současný ředitel Fakultní nemocnice Motol Miloslav Ludvík a poslanec Jan Chvojka. Na odpolední tiskové konferenci to v pátek oznámil premiér Bohuslav Sobotka. O navrhovaných změnách předem informoval předsednictvo ČSSD a telefonicky i prezidenta Miloše Zemana. Osobně mu doručí návrhy na odvolání v neděli.

Sněmovní výbor podpořil zpřísnění podmínek pro podnikání ministrů. Nesměli by vlastnit média

|Mikuláš Klang |Zprávy z domova

Omezení podnikání ministrů prošlo sněmovním ústavně právním výborem. Návrh poslance ČSSD Jana Chvojky, který počítá s tím, že by se členové vlády museli vzdát podílů ve společnostech a nesměli by vlastnit média, podpořily v pátek prakticky všechny strany s výjimkou hnutí ANO. To tvrdí, že jde o zákon namířený proti ministru financí a předsedovi hnutí Andreji Babišovi.

|Ondřej Houska, mkp |Zprávy ze světa

Země EU zatím nepodpořily žádnou z variant kvót na uprchlíky

Státy Evropské unie zatím nepodpořily plány na možné zavedení stálých kvót pro přijímání uprchlíků. Česko původně očekávalo, že na schůzce ministrů vnitra zemí osmadvacítky v Lucemburku bude se svým odporem ke kvótám v menšině. Nakonec se ale státy unie shodly, že plány na další zavádění kvót jsou zatím předčasné.

|Pavel Polák, Ondřej Houska |Zprávy ze světa

Země EU kvůli terorismu nejspíš výrazně zpřísní kontroly na hranicích Schengenu

Evropa chce výrazně zpřísnit kontroly na hranicích se zeměmi, které nejsou členy schengenského prostoru. Kontroly se mají týkat i občanů států Schengenu, tedy i Čechů. Má to být jedna z reakcí na teroristické útoky v Paříži. Dnes by se na tom na mimořádné schůzce v Bruselu měli dohodnout ministři vnitra zemí EU. Přísnější kontrolou by měl projít každý, kdo se vrací třeba z Turecka, Chorvatska nebo Británie, tedy ze států, které v Schengenu nejsou.

| ČTK |Zprávy z domova

Vláda nepodpořila zřízení Krajského soudu v Liberci. Návrh zákona posoudí sněmovna

Ministři nepodpořili návrh skupiny poslanců na zřízení samostatného Krajského soudu v Liberci, vyplývá to z předběžných výsledků středečního jednání kabinetu. Poslanecká předloha také předpokládá, že by v Liberci vzniklo samostatné krajské státní zastupitelství. Bez ohledu na postoj vlády dostane nyní návrh zákona k projednání sněmovna.