Tři nová jména ve vládě. Prezident Zeman jmenoval Havlíčka, Kremlíka i Benešovou

Vláda premiéra Andreje Babiše (ANO) má tři nové tváře. Prezident Miloš Zeman odpoledne na Pražském hradě jmenoval Karla Havlíčka ministrem průmyslu a obchodu, Vladimíra Kremlíka ministrem dopravy a Marii Benešovou ministryní spravedlnosti (všichni za ANO). Havlíček se stal také vicepremiérem, podobně jako ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). Vystřídali tak ministra životního prostředí Richarda Brabce (ANO).

Praha (Aktualizováno: 14:27 30. 4. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vláda Andreje Babiše tak zažila během deseti měsíců svého fungování už šest personálních změn. Žádný předchozí český kabinet nevyměnil v prvním roce existence tolik ministrů. Dosud nejvíc členů kabinetu, pět, vyměnil v prvních 12 měsících fungování své druhé vlády tehdejší premiér Václav Klaus.

Šídlo: Vláda je závislá na Zemanovi a komunistech, na zásah do Čapího hnízda ale Benešová nemá kompetence

Číst článek

Členka poradního týmu prezidenta, bývalá ministryně spravedlnosti a nejvyšší státní zástupkyně Benešová do vlády nastoupila místo Jana Kněžínka (za ANO). Zeman v projevu k novým ministrům vyzval Benešovou, aby se zasadila o rychlejší práci soudů.

„Největším nedostatkem soudního systému je bezpochyby pomalost soudního řízení,“ řekl Zeman k jmenování Benešové. „Ve vaší práci vám přeji plný úspěch,“ dodal.

Pochvala za jádro

Dosavadní místopředseda vládní Rady pro výzkum, vývoj a inovace Havlíček vystřídal v menšinové vládě ANO a ČSSD Martu Novákovou, pro jejíž výměnu se rozhodl Babiš. Havlíček kromě toho obsadil i post vicepremiéra. Kabinet tak bude mít tři místopředsedy, prvním zůstává ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD).

U nového ministra průmyslu ocenil, že podporuje rozvoj jaderné energetiky, a vyjádřil přání, aby dobře připravil tendr na stavbu nových bloků v elektrárně Dukovany.

„Vážený pane místopředsedy vlády a ministře průmyslu a obchodu, jsem rád, že jsme se shodli na podpoře jaderné energetiky. Myslím si, že poté, co minulý tendr na dostavbu dvou bloků Temelína skončil naprostou ostudou díky mizerně organizační přípravě, nyní pod vaším vedením se jistě podaří, aby tento tendr skončil úspěšně,“ uvedl Zeman k jmenování Havlíčka.

Náměstek Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových Kremlík nahradil Dana Ťoka (za ANO), který se rozhodl z politiky odejít a vedle vládního křesla se vzdal i místa ve sněmovně.

Více dálnic

Zeman vyzval Kremlíka k většímu úsilí o stavbu dálnic a na základě svých jednání při nedávné návštěvě Číny zprostředkoval nabídku čínské firmy CITIC Group na zapojení do projektů stavby dopravní infrastruktury na základě partnerství veřejného a soukromého sektoru (PPP projekty).

Benešová a spravedlnost? ‚Ministr, který nebude mít problém udělat cokoli,‘ míní advokát a publicista Němeček

Číst článek

 

„Nedávno jsem viděl takové hezké billboardy, na kterých bylo napsáno ‚dálnice‘, ‚dálnice‘, ‚dálnice‘. Že ano, Andreji? Tak já bych si přál, aby tento nápis slezl z billboardů na zem, a aby se konečně dálnice stavěly alespoň takovým tempem jako například v sousedním Polsku,“ řekl prezident.

Politická kariéra

Kněžínek se stal ministrem loni v červenci. Podle Babiše to bylo v nouzi po odchodu Taťány Malé (za ANO) a jmenování bylo od počátku dočasné. Při oznámení rezignace Kněžínek uvedl, že nikdy netoužil po politické kariéře.

Část opozice pokládá Kněžínkův odchod za vynucený a výměnu dává do souvislosti s kauzou Čapího hnízda, v níž čelí Babiš návrhu na podání obžaloby.

Už v úterý ráno informoval mluvčí Hradu Jiří Ovčáček, že Zeman přijal demise Ťoka, Kněžínka i Novákové.

Ceremoniál jmenování ministrů se uskutečnil dvě hodiny po poledni. Rovnou z Hradu zamířil premiér Andrej Babiš (ANO) s novou ministryní Marií Benešovou (za ANO) na ministerstvo spravedlnosti, kde jí bude agendu zhruba hodinu předávat Kněžínek.

Babiš poté bude asistovat také u předání agendy na ministerstvu průmyslu a dopravy.

ČTK, och Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme