OVĚŘOVNA: Premiér Fiala se neklaněl padlým vojákům SS. Uctil oběti nacismu v Plötzensee

Schránku Ověřovny serveru iROZHLAS.cz opět zaplnila řada řetězových e-mailů s fotkami Petra Fialy klanějícího se před pomníkem, u kterého drží čestnou stráž němečtí vojáci. Příběh, který s sebou fotografie nesou? „Předseda vlády České republiky Petr Fiala (ODS) se klaní u pomníku padlých vojáků Wehrmachtu a SS“. Ve skutečnosti jde ale o pietní místo u berlínské věznice Plötzensee, vybudované obětem hitlerovské diktatury.

Berlín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Fotografie, které jsou součástí řetězového e-mailu. Prezentují lživý kontext, že se premiér Fiala klaní německým vojákům. Ve skutečnosti uctil památku obětí nacistického režimu na pietním místě v berlínské věznici Plötzensee

Fotografie, které jsou součástí řetězového e-mailu. Prezentují lživý kontext, že se premiér Fiala klaní německým vojákům. Ve skutečnosti uctil památku obětí nacistického režimu na pietním místě v berlínské věznici Plötzensee | Zdroj: Repro iROZHLAS.cz

„Radši ani neuvádím původní titulek, jen pokračování... Fiala se klaní u pomníku padlých vojáků Wehrmachtu a SS,“ uvádí předmět e-mailu zprávu, jejíž součástí jsou i dvě přiložené fotografie.

Na nich je zachycen český premiér, jak se klaní u pomníku, před kterým drží čestnou stráž němečtí vojáci. Na druhé fotografii je pak premiér zachycen, jak před pomníkem upravuje stuhu v barvě trikolory na věnci.

Text řetězového e-mailu s nepravdivými informacemi ohledně uctění památky obětí nacistického režimu v Německu | Zdroj: Repro iROZHLAS.cz

U první z fotografií je navíc připojený nápis „To se fakt klání (sic!) německým vojákům? Že se mě (sic!) to jen zdá?“ 

V podobném duchu pak pokračuje i tělo e-mailu. „To se opravdu nestydí?? Na den výročí Pražského povstání proti nacistickému Německu bychom očekávali ocenění českého národního hrdinství. Klaní se za to, že páchali zločiny a uvrhli nás do područí SSSR na 40 let. Tak za to se jim klaní? On by určitě vítal v roce 1939 na našem území i A. Hitlera,“ píše se v e-mailu.

Obětem, ne vojákům SS

Že jde o lživě překroucený kontext, napovídá hned několik informací, které je možné zjistit už ze samotných fotografií. Na první z nich je poměrně snadné identifikovat nápis „Den Opfern der Hitlerdiktatur der Jahre 1933–1945“, což v překladu znamená „Obětem hitlerovské diktatury z let 1933–1945“. Už toto dává tušit, že se rozhodně nejedná o památník vojákům SS.

Nápis je totiž ve skutečnosti součástí památníku v nechvalně proslulé věznici Plötzensee v Berlíně. Tu využívali nacisté během let 1933–1945 k věznění a popravám lidí z protinacistického odboje po celé Evropě. Popraveno tam bylo i 701 československých odbojářů.

Návštěva místa byla součástí programu premiérovy první oficiální návštěvy Německa. Ten o ní zároveň informoval i na svém twiterovém účtu, kde jasně píše, že uctil památku obětí nacistického režimu.

„Za 2. světové války zde bylo popraveno 701 českých občanů a hrdinů, kteří se nebáli postavit zrůdnému režimu. Mezi ně patří například i členové odbojové organizace Obrana národa. Čest jejich památce,“ napsal v příspěvku.    

O Fialově návštěvě pietního místa informovala ten den i velká česká média jako například iDNES.cz, Eurozprávy, Česká televize, Lidovky.cz nebo třeba Česká tisková kancelář.

Co dělat, když mi přijde řetězový e-mail?

Podle vedoucího programu ověřování informací a mediálního vzdělávání Jaroslava Valůcha z organizace Transitions je to každého věc. Jestliže člověka podobné zprávy obtěžují, je nejjednodušší e-mail smazat a nijak na něj nereagovat. Ne přiliš šťastnou variantou je podle odborníka konfrontace odesílatele, která zpravidla vede ke konfliktu mezi bývalými spolužáky nebo kolegy, kteří jsou často původci těchto zpráv. V případě, že chce někdo informaci skutečně ověřit, měl by ji srovnat z informacemi z dalších, důvěryhodných zdrojů. Jestli si ale sám není svými schopnostmi jistý, je možné absolvovat také kurz, kde školení odborníci lidi se základními ověřovacími technikami seznámí.

Tomáš Pika Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme