Hasičům chybí na letošní rok 770 milionů korun. ‚Priorita jsou platy,‘ řekl generální ředitel Vlček

Hasičům chybí na provozní výdaje v letošním roce téměř 770 milionů korun. Rozpočet se jim snížil kvůli konsolidačnímu balíčku, stoupajícím cenám energií a část prostředků museli převést do mzdové složky, aby zachovali platy příslušníkům sboru. Novinářům to v pondělí řekl generální ředitel Hasičského záchranného sboru Vladimír Vlček. O zvýšení rozpočtu budou jednat s ministerstvem financí.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Oslavovali 170 let od zřízení profesionálního sboru hasičů, prvního na českém území

Hasiči mají nedostatek financí na letošní rok (ilustrační foto) | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

„V tuto chvíli máme udělanou detailní analýzu, podle které nám v provozu pro letošní rok chybí 769 milionů korun,“ uvedl Vlček. Problém podle něj již ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) přednesl minulý týden ve vládě, v řádu týdnů chtějí hasiči a ministerstvo vnitra o nedostatku peněz jednat s ministrem financí Zbyňkem Stanjurou (ODS). Situaci je potřeba vyřešit do konce června, dodal Vlček.

Čeští hasiči pomáhají při povodních na severu Francie. Útvary z Hlučína a Ostravy zasahují u Calais

Číst článek

Aby mohli v následujících měsících fungovat, museli hasiči podle generálního ředitele přijmout úsporná opatření. „Jedna z věcí, které jsme museli omezit, je i vyplácení příspěvku zaměstnavatele na stravné, který byl v uplynulém období 41 korun na osobu a den,“ prohlásil. Příspěvek hasiči dočasně pozastavili.

„Absolutní prioritou bylo zajištění finančních prostředků na platy příslušníků,“ uvedl Vlček. V případě, že by se tak nestalo, čelil by sbor podle něj vlně odchodů. Z provozní složky na mzdy převedli hasiči 190 milionů, a objem prostředků na platy tak zůstal stejný jako v roce 2023.

Garance stejných platů však není u občanských zaměstnanců, u kterých se mzdové prostředky snížily o 3,6 procenta. Někteří zaměstnanci také museli odejít a někteří byli převedeni na služební místa.

Hasiči podle Vlčka dostali loni z rozpočtu 2,25 miliardy, letos kolem 2,1 miliardy. Zároveň podle něj vzrostl objem prostředků nutných na zaplacení elektřiny o 100 procent a na zaplacení plynu o 50 procent.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme