Sarajevo

Sarajevo v textech na iROZHLASU

|Robert Mikoláš |Zprávy ze světa

Měl jsem hlad a strach, vzpomíná na bosenskou válku po 25 letech bývalý starosta Sarajeva

Válku už nikdy nechtějí, o budoucnosti země ale mají pochybnosti. 25 let od vypuknutí konfliktu totiž Bosna a Hercegovina zůstává etnicky a nábožensky rozděleným státem. V Evropě navíc patří k těm nejchudším a nezkorumpovanějším. O vzpomínky na čtyřletý konflikt se se zahraničním zpravodajem Českého rozhlasu podělil také někdejší premiér Bosny a Hercegoviny a pozdější starosta Sarajeva Alija Behmen.

|Eva Mošpanová |Zprávy ze světa

Jak přežít v obleženém městě? Snili jsme, abychom se nezbláznili, vzpomíná Adisa

Velkou část dospívání strávila Adisa Zuberović ve tmě. Bylo jí třináct, když jí do života v Sarajevu vtrhla válka, a v obleženém městě přežila čtyři roky - tedy zhruba stejně dlouho, jako se bojuje v syrském Aleppu. Když dnes v televizi vidí záběry z obleženého města, zaplavují ji bolestné vzpomínky. V době, kdy se vnější svět k informacím o životě v Aleppu dostává jen stěží, jsou lidé se zkušeností jako Adisa tou nejlepší možnou odpovědí na otázku, jak válku přežít.

|Radek Kříž |Literatura

Komiks Fax ze Sarajeva ukazuje na skutečných příbězích obětí zvrácenost války na Balkáně

Válka, o které nikdo nechtěl nic slyšet, tak by se dal nazvat násilný rozpad bývalé Jugoslávie v devadesátých letech. Co se dělo v hlavním bosenském městě, popisuje americký komiks Fax ze Sarajeva. Jeho autorem je Joe Kubert. Slavný americký kreslíř, který maloval Batmana nebo Tarzana. Kniha vydaná ještě v průběhu války v roce 1996 právě vychází v češtině.

|Robert Mikoláš |Zprávy ze světa

Mladiče soudí v Haagu, obyvatelé Sarajeva ale mají jasno. Popravili by ho hned

Haagský tribunál projednává obžalobu Ratka Mladiče, který čelí obvinění z genocidy a dalších zločinů. Před Mezinárodním soudem pro zločiny v bývalé Jugoslávii nyní poprvé vystoupili první svědci obhajoby, kteří jeho vinu popírají. Obyvatelé hlavního města Bosny a Hercegoviny, Sarajeva, ale mají jasno. Pro ně je Mladič zločinec, který měl být dávno popraven.

|Vojtěch Man, Martin Ježek |Historie

Viječnica, skvost Sarajeva, se po 22 letech znovu otevírá

V hlavním městě Bosny a Hercegoviny, Sarajevu, se znovuotevírá budova zvaná Viječnica. Je to skvost z 19. století, který v 90. letech zasáhly granáty při ostřelování Sarajeva. Budova tehdy celá vyhořela a dlouhých 22 let vstávala z popela.

|Jan Kaliba, Tereza Jelínková |Fotbal

Džeko na své kořeny nezapomněl. Do Sarajeva investuje svou slávu i peníze

Před dvaceti lety nevěděl, jestli se dožije dalšího dne. Teď nejenže žije, ale může se obklopovat luxusem. Fotbalem si vydělává milióny a sám má tržní hodnotu v přepočtu tři čtvrtě miliardy korun. Bosenský fotbalista Edin Džeko na rozdíl od 1500 jiných dětí přežil skoro čtyři roky trvající bitvu o Sarajevo a během let se i s českou pomocí vypracoval na světoznámého útočníka Manchesteru City. Jeho příběh ukazuje, že těžké začátky umějí člověka dovést k úspěchu i pokoře zároveň.