silniční zákon

|Veronika Neprašová |Regiony

Praha prosazuje přísnější postihy taxikářů v novele silničního zákona

Praha pokročila v boji s nepoctivými taxikáři. Do připravované novely silničního zákona prosadila několik bodů, které ji v něm mají pomoci. Znovu chce třeba obnovit možnost odebrat řidičům oprávnění k výkonu taxislužby, pokud předraží jízdné. Vedle pokuty by taky taxikář mohl dostat peněžní kauci. Pokud ji na místě nezaplatí, strážníci mu dají na auto botičku.

|Evelyna Kulíšková |Zprávy z domova

Pirátů silnic loni mírně ubylo. Ujíždějící řidiči by mohli nově přijít o řidičáky

Místo aby na pokyn zastavili, řidiči se snaží kontrole ujet. Hlídky řeší ročně stovky takových případů. Teď to ale vypadá, že se situace zlepšuje. Policie dokoupila speciální zastavovací pásy. A podle statistik ujíždějících řidičů loni mírně ubylo. Zatímco v roce 2014 se snažili hlídkám uprchnout více než třistakrát, loni policie pronásledovala kolem 260 vozů.

Nové řidičské průkazy budou platit jen pět let namísto dosavadních deseti

|Eva Kézrová, Kristina Winklerová |Zprávy z domova

Ode dneška začíná platit novela silničního zákona, která zkracuje dosavadní dobu platnosti řidičských průkazů na polovinu. Novela zároveň mění podmínky pro řízení různě silných motocyklů a zavádí objektivní odpovědnost provozovatele vozidla. Při řešení přestupků z kamerových systémů už se tedy nebude možné odvolávat na takzvanou osobu blízkou.

|Andrea Čánová, krw |Regiony

Výmluvy na osobu blízkou končí. Ostravští strážníci se přesto obávají nepoctivců za volantem

Ze slovníků českých šoférů má ode dneška zmizet výmluva na osobu blízkou. Touto lstí se řidiči dosud vyhýbali pokutám. Novela silničního zákona teď zavádí odpovědnost majitele vozidla. Ten buď řekne, kdo auto opravdu řídil, nebo dostane pokutu až deset tisíc korun. Ostravští strážníci přesto neskrývají pochybnosti.

|Tomáš Pavlíček, Věra Pfeifferová, Jan Piroch, Martina Spěváčková, Rádio Česko, David Šťáhlavský |Zprávy z domova

Výmluvy na osobu blízkou nekončí. Senát vrátil novelu poslancům

Senátoři na své 10. schůzi zamítli novelu silničního zákona, která už nepřipouští výmluvy na osobu blízkou. Novela se tak vrátí do Poslanecké sněmovny. Podle ní by měli být místo řidičů odpovědní provozovatelé vozidla. Ti by měli zajistit, aby řidič, který vozidlo používá, dodržoval předpisy. Pokud by tak neučinil, hrozila by mu za porušení pravidel silničního provozu až desetitisícová pokuta, o body by ale nepřišel.

Řidiči se již nebudou moci vymlouvat na osobu blízkou

|Viktorie Hošková, Veronika Sedláčková, Jan Piroch |Zprávy z domova

Za auto má v budoucnu odpovídat provozovatel. Poslanci schválili novelu silničního zákona, podle které se řidiči při spáchání některých přestupků nebudou moci odvolávat na to, že jejich auto řídila osoba blízká. V případě, že kdokoliv, kdo řídí auto, poruší předpisy, zaplatí provozovatel vozu až desetitisícovou pokutu.

|Igor Maňour, Jan Pokorný, Lucie Maňourová, Martina Spěváčková, Jan Bumba |Zprávy z domova

Poslanci znovu projednají změny v bodovém systému

Poslanci mají znovu na stole změny v bodovém systému. Novelu silničního zákona jim s několika úpravami vrátil Senát. Návrh bodový systém zjednodušuje. Podle ředitele služby dopravní policie Leoše Tržila se redukuje počet bodovaných přestupků ze 43 na 27. Důraz je kladený na přestupky, které ohrožují bezpečnost silničního provozu.

|Věra Pfeifferová, Michaela Vydrová |Zprávy z domova

Poslanci se vrátí k sankcím za malé množství alkoholu za volantem

Poslanci by se dnes měli znovu vrátit k novele silničního zákona, kterou jim opravenou poslal Senát. Návrh zjednodušuje bodový systém, zavádí ale vyšší ohodnocení za přestupky proti životu a zdraví. Horní komora předlohu Poslanecké sněmovně vrátila, protože chce zpřesnit ukládání pokut za alkohol za volantem. To si podle senátorů vyžádal zásah Sněmovny, který sice zachoval nulovou toleranci k alkoholu, ale nepromítl ji důsledně do sankcí.

|Milada Richterová, Lucie Husárová 1, Václava Marešová, Veronika Sedláčková, Jan Piroch, Michal Šenk |Zprávy z domova

Senát posoudí novelu silničního zákona, asi ji vrátí sněmovně

Senát má dnes na programu rozhodování o novele silničního zákona, která počítá hlavně s úpravami bodového systému pro řidiče. Seznam takto trestaných přestupků se má zúžit ze 44 na 27. Mírněji se mají postihovat drobnější přestupky. Přísnější sankce budou naopak platit pro řidiče, kteří vážněji ohrozí bezpečnost provozu. Novelu silničního zákona, kterou sněmovna přepracovala původní senátní návrh, ale pravděpodobně senát vrátí zpět sněmovně.

Poslanci budou rozhodovat, zda ze zákona zmizí institut osoby blízké

|Eva Kézrová, Věra Pfeifferová, Lenka Rafaelová |Zprávy z domova

Některá pravidla silničního provozu by se mohla změnit. Poslanci by dnes měli začít projednávat novelu zákona o silničním provozu. Mezi více jak dvaceti novinkami by se měly objevit například změny v bodovém ohodnocení u některých dopravních přestupků nebo zavedení možnosti zvýšení maximální dovolené rychlosti na dálnicích na 160 kilometrů v hodině.

|Jiří Hošek, Marika Táborská, Ľubomír Smatana |Zprávy ze světa

V Německu a na Slovensku zpřísnili postihy za dopravní přestupky

Piráti silnic se musejí v Německu ode dneška připravit na drakonické tresty. Mnohem vyššími pokutami budou nově trestána hlavně závažná porušení pravidel. Zvýšení finančních postihů je považováno za vůbec nejradikálnější v historii. Nový silniční zákon, který posiluje pravomoci policie, začíná platit na Slovensku - řidiči tam snadno mohou přijít o řidičský průkaz.

|Václava Vařeková, Marie Matúšů |Zprávy z domova

Silniční daň by se měla podle ministerstva financí odvozovat od stáří vozu

Podnikatelé, kteří obnovují svůj vozový park, by měli za silniční daň zaplatit méně. Počítá s tím návrh ministerstva financí, který posoudí vláda. U aut mladších šesti let by jejich majitelé nově ušetřili až čtyřicet procent z toho, co teď na silniční dani zaplatí. U aut mladších tří let by to byla dokonce polovina. Nově by ale silniční dani podléhaly i vozy nad tři a půl tuny a se zvýšením sazby by měli počítat také majitelé starších aut.

|Marika Táborská, Julie Rákosová, Pavel Otto |Zprávy z domova

Zákon o provozu na silnicích se možná brzy změní

Některá pravidla zákona o provozu na pozemních komunikacích se v praxi ukázala jako nesmyslná, a měla by se změnit. Příslušnou poslaneckou novelu, která má nejkřiklavější nedostatky odstranit, dnes podpořila vláda. Ministři zdůrazňují, že tato novela je pouze technická a rozhodně nepředpokládá změkčení základních principů původní normy.