Reportéři Radiožurnálu zjistili, že zaměstnanci prezidentské kanceláře, kteří měli v minulém roce přijít do Sněmovny objasnit okolnosti mimořádné skartace, byli údajně zastrašováni.
V pondělí premiér uvedl, že by se členové výboru by se měli vyjádřit, zda má v čele civilní kontrarozvědky pokračovat nynější ředitel Michal Koudelka, nebo zda má jeho nástupce vybrat až příští vláda.
Poslanci by se měli se na jednání vyjádřit, zda má v čele civilní kontrarozvědky pokračovat nynější ředitel Michal Koudelka, nebo má jeho nástupce vybrat až příští vláda.
Někomu by se mohla zdát volba komunistického poslance Zdeňka Ondráčka do čela sněmovní komise pro kontrolu Generální inspekce bezpečnostních sborů neškodná, nepodstatná nebo dokonce i vhodná.
Každou sněmovnu čeká bouřlivá debata o rozdělení výborů. 18 sněmovních orgánů má na starosti připomínkování všech zákonů i kontrolu chodu státu. Co mají výbory na starosti - a kolik stojí?
Sněmovní mandátový a imunitní výbor se začne zabývat novou policejní žádostí o vydání poslanců Andrej Babiše a Jaroslava Faltýnka z hnutí ANO ke stíhání v úterý.
Většina sněmovních stran nejspíš nepodpoří návrh Pirátů, aby výbory v dolní komoře vedli zástupci opozice. Vyplývá to z vyjádření politiků, které v pondělí Radiožurnál oslovil.
Při jednání ústavně právního výboru připustil ministr spravedlnosti Pelikán (ANO), že svými slovy nepřispěl k politické kultuře v Česku. Hájil se však tím, že se jiné strany v minulosti chovaly hůř.
Fakultní nemocnice se na novou právní formu univerzitních nemocnic od příštího roku nepřemění. Vládní návrh zákona, jenž převod předpokládá, v tomto volebním období přijat nebude.
Výbor pro tajné služby americké sněmovny vyzval exšéfa FBI Comeyho, aby mu vydal veškeré poznámky, které by popisovaly jeho rozhovor s Trumpem o vyšetřování ruského vlivu na americké volby.
GIBS nebude moci vyslechnout členy někdejší sněmovní vyšetřovací komise ke sporné reorganizaci policie kvůli únikům údajů z takzvané Šlachtovy zprávy. Sněmovna poslance mlčenlivosti nezprostila.
Omezení podnikání ministrů prošlo sněmovním ústavně právním výborem. Návrh poslance ČSSD Jana Chvojky, který počítá s tím, že by se členové vlády museli vzdát podílů ve společnostech a nesměli by vlastnit média, podpořily v pátek prakticky všechny strany s výjimkou hnutí ANO. To tvrdí, že jde o zákon namířený proti ministru financí a předsedovi hnutí Andreji Babišovi.
Poslanci ze sněmovního výboru pro obranu dnes na uzavřeném jednání řešili kauzu pětice Čechů unesených loni v Libanonu. Zjišťovali především, proč s nimi jel i agent Vojenského zpravodajství Martin Psík. Jednání výboru, kam byl pozván i ministr obrany Martin Stropnický (ANO) a šéf Vojenského zpravodajství Jan Beroun, svolali opoziční poslanci. Nedozvěděli se prý ale prakticky žádné informace.
Členové sněmovního volebního výboru dnes neschválili program schůze, na které měl předseda Rady Českého rozhlasu (ČRo) Petr Šafařík vysvětlovat svou e-mailovou korespondenci premiérovi Bohuslavu Sobotkovi (ČSSD). Šafařík se z jednání na poslední chvíli omluvil kvůli nemoci. Zprávy byly zveřejněny po hackerském útoku na e-mailový účet premiéra.
Generální inspekci bezpečnostních sborů (GIBS) po Ivanu Bílkovi ode dneška dočasně vede jeho náměstek Michal Murín. Bílek rezignoval kvůli korupční kauze, v níž figurují i vysoce postavení policisté.
Rozpočtový výbor doporučil Poslanecké sněmovně schválit příjmy, výdaje a schodek státního rozpočtu na příští rok. Vláda počítá s tím, že deficit má oproti letošku klesnout ze 100 miliard na 70 miliard korun. Opozice návrh kritizuje.
O novém zákonu, který řeší kybernetickou bezpečnost České republiky, poslanci zatím nerozhodli. Podle členů sněmovního výboru pro obranu si zákon zaslouží důkladné projednání. Norma má mimo jiné pomoci předcházet útokům na mobilní sítě nebo internet a ochránit kritickou infrastrukturu před narušením, které by vedlo k poškození nebo ohrožení zájmů České republiky.
I když mají poslanci při schvalování státního rozpočtu na příští rok docela naspěch, nevzdávají se snahy přilepšit určitým resortům nebo svým oblíbeným regionům. Dnes by měli přiblížit rozhodnutí o tom, za co bude stát příští rok utrácet. Sejde se totiž sněmovní rozpočtový výbor.
Politici už začali předběžně jednat o tom, jak bude fungovat nová Poslanecká sněmovna. Poprvé se dnes sešli zástupci všech sedmi poslaneckých klubů. Domluvili se, že sněmovních výborů by mělo být 17, tedy stejně jako v minulém funkčním období. Bude se ale měnit počet jejich členů.
Poslanecká sněmovna dnes na návrh TOP 09 a Starostů odvolala předsedu Věcí veřejných Radka Johna z bezpečnostního i mandátového a imunitního výboru. Důvodem byl jeho návrat k novinářské práci a obava, že při ní bude využívat utajované informace.
Sněmovní výbor se dnes naposled sejde nad doporučením o případném vydání Vlasty Parkanové k trestnímu stíhání. O poslaneckou imunitu by měla podle policie Parkanová přijít kvůli tomu, že nezadala znalecký posudek na cenu vojenských letadel CASA. Státu tím měla způsobit škodu 658 milionů korun.
Šéfa zpravodajské služby vyslechnou poslanci. Sněmovní komise pro kontrolu BIS na své dnešní jednání pozvala ředitele Bezpečnostní informační služby Jiřího Langa.
Dohoda o vině a trestu by neměla zahrnovat závažné zločiny. Shodl se na tom ústavně právní výbor Poslanecké sněmovny, který v tomto smyslu podá pozměňovací návrh k vládní novele soudního řádu.
Mandátový a imunitní výbor sněmovny dnes rozhodne, zda doporučí vydání předsedy poslaneckého klubu Věcí veřejných Víta Bárty a poslance Jaroslava Škárky k trestnímu stíhání kvůli podezření z korupce. Sám Bárta chce přitom poslance požádat, aby ho imunity zbavili. Považuje sice žádost policie o jeho vydání za tendenční, chce se ale očistit v soudním procesu.