Ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO) zdůraznila, že se nejednalo o nějakou intriku. Ustanovení označila za zpřesňující, ovšem netrvala na něm.
Do Česka dorazil další klíčový rozbor, který si nechala Evropská komise vypracovat ke střetu zájmů premiéra Andreje Babiše. Co se v něm konstatuje? A co se bude dít dál?
Podobný fond si zřídila například britská expremiérka Theresa Mayová. Jedná se o řešení, jež má zakladatele kompletně odstřihnout od vlivu na majetek, po odchodu z politiky by mu připadl zpět.
Server iROZHLAS.cz získal statuty svěřenských fondů premiéra Andreje Babiše (ANO), do kterých v roce 2017 kvůli zákonu o střetu zájmů vložil holding Agrofert. Až dosud byly dokumenty pod zámkem.
V Britské evidenci figuruje český premiér jako osoba ovládající holding Agrofert. Mluvčí holdingu Karel Hanzelka každopádně odmítl, že by premiér Agrofert jakkoliv ovládal.
Šéf českého kabinetu se přitom k Agrofertu už více než tři roky oficiálně nehlásí s tím, že jde pouze o jeho „bývalou firmu, se kterou už nemá nic společného“.
Státní dopravce České dráhy utrácí neobvykle velkou část peněz za reklamu v médiích ze svěřenských fondů premiéra Babiše (ANO). Zjištění rozebíráme s reportérkou Radiožurnálu Markétou Chaloupskou.
Státní dopravce České dráhy utratil od roku 2015 celkem 112 272 840 Kč za reklamu, marketing a propagaci u mediální skupiny Mafra, tedy vydavatelství spadajícího do svěřenského fondu premiéra Babiše.
České dráhy utratily od roku 2015 přes 112 milionů korun za reklamu, marketing a propagaci u mediální skupiny Mafra, tedy u vydavatelství spadajícího do svěřenského fondu premiéra Andreje Babiše.
Ministerstvo spravedlnosti s ministerstvem financí ho zařadilo na program vlády pět dní před jednáním, a to přesto, že je Česko kvůli koronaviru v nouzovém stavu.
Místopředseda komunistů tvrdí, že politický tlak, který je teď na Andreje Babiše vyvíjen, pro něj vytváří nekonformní pozici, ale „není nijak zákonně či právně podmíněn“.
Zjištění v návrhu auditní zprávy Evropské komise, podle něhož je premiér Andrej Babiš (ANO) ve střetu zájmů, jsou závažná a mohla by zavdávat podezření na trestný čin, myslí si Zeman.
Když jste miliardář, nemusel byste se handrkovat o 200 tisíc korun. Mohl byste je zaplatit a mít klid. Problém je v tom, že byste se tím přiznal k porušení zákona.
Svěřenských fondů bylo počátkem roku evidováno celkem 1369. Na konci loňského června, od kdy platí povinnost zápisu v novém rejstříku, jich bylo jen 540.
Firma Diag Human stupňuje svůj tlak na Česko, píše E15. Děti ve výchovných ústavech a v dětských domovech zřejmě čekají přísnější pravidla, upozorňuje Právo. Více v přehledu tisku Radiožurnálu.
Senátorovi za Uherské Hradiště patří mimo jiné loterijní společnost Synot Tip či většinový podíl ve společnosti Our Media, která vydává Parlamentní Listy či slovenský deník Pravda.
Piráti se při svých závěrech opírají především o zákon o mezinárodní spolupráci při správě daní. V něm totiž stojí, že ovládající osobou u svěřenského fondu je zakladatel, příjemce zisků či správce.
Babiš vyjádření organizace odmítl, novinářům řekl, že holding převedl do svěřenských fondů. Podle TI ale Babiš Agrofert ovládá i po převedení koncernu do svěřenských fondů.
Ve finančním roce, který skončil 31. března 2017, vykázala společnost Astratex ztrátu dva miliony korun proti předchozímu zisku 7,2 milionu. Tržby vzrostly o 78 procent na 428 milionů korun.
V tisku se ve čtvrtek dočtete, že rodinný byznys by už od příštího roku mohl být uzákoněn, píše E15. Podle Deníku si budou muset běžkaři v okolí Modravy na Šumavě prošlapovat stopu sami.
Ministr financí Andrej Babiš (ANO) vložil akcie svého Agrofertu a SynBiolu kvůli zákonu o střetu zájmů do svěřenských fondů, uvedla Česká televize. Správci jsou Zbyněk Průša a Alexej Bílek.
Z českých měst postupně mizí herny. Za poslední 3 roky z Brna zmizelo přes 96 procent výherních automatů. V Praze za poslední rok ubylo zhruba sto heren z původních 400. Alespoň to vyplývá ze statistik ministerstva financí. Provozovatelé černých heren ale třeba v Brně mají novou fintu, jak obejít vyhlášku a zákon. Hazard maskují jako soukromé kluby pod hlavičkou takzvaných svěřenských fondů. Tato právní forma jim zaručuje velkou míru anonymity.
Takzvané svěřenské fondy, do kterých je možné uložit část svého majetku, se letos změní. Každý z nich podrobí stát přísnější kontrole. Chce tak zamezit tomu, aby fondy zneužívali podvodníci. Úprava je součástí první novely občanského zákoníku, kterou připravilo ministerstvo spravedlnosti. Kodex teď posoudí vláda a parlament. Změny by měly začít platit od podzimu.
Nový občanský zákoník je účinný teprve od ledna, ministerstvo spravedlnosti už ale plánuje jeho změny. Jako první začne už v úterý řešit takzvané svěřenské fondy. Část odborníků navrhuje tuto novinku zrušit. Podle nich totiž nahrává korupčníkům.
Firmy i fyzické osoby se začínají zajímat o takzvané svěřenské fondy. Novinku od ledna zavedl občanský zákoník. Češi díky ní mohou převést část svého majetku do fondu, který má svého správce. Na jaký účel majetek půjde, rozhodne jeho zakladatel.