Pracovníci plynárenské firmy objevili v Limě osm mumií. Pochází ještě z dob před vznikem říše Inků

Pracovníci peruánské plynárenské společnosti objevili při výkopových pracích v metropoli Limě osm mumií a předměty z dob před vznikem říše Inků. Archeologové se domnívají, že se nálezy datují do období existence kultury zvané Ichma, která se zformovala kolem roku 1100 a rozšiřovala se údolími na území dnešního hlavního města, dokud nebyla koncem 15. století začleněna do říše Inků, informuje agentura AP.

Lima Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Výkopové práce firmy při rozšiřování systému plynovodů za posledních 19 let přinesly více než 1900 archeologických nálezů

Výkopové práce firmy při rozšiřování systému plynovodů za posledních 19 let přinesly více než 1900 archeologických nálezů | Zdroj: Profimedia

Jeden z archeologů novinářům ukázal ostatky sedících starověkých lidí zabalených do bavlněné látky, kteří byli svázaní provazy z lián.

Mezi nimi byli podle všeho dva dospělí a šest dětí. Podle agentury Reuters se archeologové domnívají, že se toto naleziště pravděpodobně nachází na někdejším dětském hřbitově.

Do vamberského kostela se po více než dvaceti letech vrací mumie. Je mezi nimi i slavná hraběnka

Číst článek

„Získáváme zpět tyto listy ztracené historie Limy, která je skryta jen pod kolejemi a ulicemi,“ okomentoval nález Jesus Bahamonde, archeolog společnosti Calidda, která v desetimilionovém městě distribuuje zemní plyn.

Výkopové práce firmy při rozšiřování systému plynovodů za posledních 19 let přinesly více než 1900 archeologických nálezů různého druhu, včetně mumií, keramiky a textilií, poznamenal Bahamonde.

Někteří archeologové popisují hlavní město Peru jako cibuli s mnoha vrstvami historie, upozornila AP, která připomněla, že ve městě se nachází také přes 400 archeologických nalezišť, jimž se říká „huaca“, což jsou předincká obřadní místa.

Počet památek v regionu není překvapivý. Území, na kterém se dnes rozkládá Lima, před více než 10 tisíc let obývaly předincké kultury, poté samotní Inkové a v 16. století tam přinesli španělští dobyvatelé koloniální kulturu.

V Peru se nachází rovněž slavná incká pevnost Machu Picchu, která je na seznamu světově chráněných památek UNESCO.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme