Barva obilí prozradila u Řípu mohylu s hrobem dítěte. ‚Jeden z nejunikátnějších nálezů,‘ říká archeolog

Nedaleko hory Říp objevili archeologové ze Západočeské univerzity v Plzni unikátní pravěkou mohylu s pozůstatky dítěte. Patří mezi nejstarší, jaké se na českém území podařilo nalézt. Archeology při hledání k cíli navedla mimo jiné i barva obilí. Nález popsal ve vysílání Radiožurnálu Petr Krištuf z Katedry archeologie univerzity v Plzni.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jak může archeologovi pomoct při hledání barva obilí?
Jedná se vlastně o princip, který se v archeologii využívá už několik desetiletí, kdy nad archeologickými objekty, které jsou zahloubeny do podloží a vyplněny humóznější hlínou, roste obilí do vyšších výšek a má jinou barvu. Takže potom při pohledu z vrchu nebo z letadla vykresluje jinou barvou archeologické objekty.

Archeologové v Pompejích našli ostatky bývalého otroka. Zachovalému tělu zbyly bílé vlasy a část ucha

Číst článek

Takže létáte letadlem a hledáte jiné barvy obilí?
Ano, přesně tak. Anebo v současné době se využívají i veřejně přístupné ortofotomapy například na Google Maps nebo Mapy.cz.

O jak významný objev jde a co teď s mohylou bude?
Ta mohyla je významná především z toho důvodu, že je unikátně zachovalá. U těchto mohyl v Čechách se předpokládalo, že budou v podstatě už kompletně zničeny. Ony se totiž nachází většinou v zemědělsky dlouho využívaných oblastech, právě třeba tady na Podřipsku a Poohří, kde byly jejich pláště intenzivní středověkou a pak hlavně novověkou zemědělskou kultivací zničeny. Tato je unikátní v tom, že se plášť zachoval do výšky jednoho metru. Předpokládám, že původně byl ještě vyšší.

A druhá taková unikátnost je v tom, že se nám podařilo zachytit ten pohřeb, nad kterým byla mohyla vybudována. Je umístěn v takové mohutné metr hluboké šachtě, která je vyložená dřevem, jehož zbytky se nám podařilo zachytit, což také nebývá vůbec běžné. A mírné překvapení bylo, že ten hrob náleží nedospělému jedinci, dítěti. Takže celý ten velký monument - dlouhý 90 metrů a široký 25 metrů - byl vybudován pro toto mrtvé dítě.

Vedoucí archeologického výzkumu Petr Krištuf v hrobové jámě | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Co bude dále? Jak bude vypadat vaše následující práce?
Ještě týden tady budeme dokončovat práce. V současné době preparujeme právě ten dětský pohřeb a budeme ho vyzvedávat, převážet na další analýzy. Poté bude celý výzkum ukončen, sondy zahrnuty a rádi bychom nějakým způsobem tu památku uchovali pro další generace.

Unikátní půda

Kromě mohyly je zajímavostí i půda, ve které byla ukrytá. Čím?
Z tohoto hlediska je zajímavé, že právě pod tím mohylovým náspem, který je velmi mocný, se podařilo odkrýt zachovalou původní černozem. Tedy původní půdu, která se tady v tom pravěku vyskytovala a která v okolí degradovala. To znamená, že ten plášť zachoval původní půdu. A naši kolegové ze zemědělské univerzity, se kterými výzkum vedeme, mohou na základě toho zkoumat třeba úrodnost půdy a podobně.

Pod pravěkými mohylami se zachovala původní půda, zjišťujeme z ní tehdejší výnosy, říká archeolog

Číst článek

Jak často se vám podaří tak významné objevy, jako je tento?
Nebývá to až tak často, hlavně u období, kterým se já zabývám. V tom období časného staršího eneolitu je skutečně toto jeden z unikátních objevů posledních desítek let v podstatě.

Jak detailně je archeology okolí Řípu probádané? Je možné, že najdete ještě další podobně významný objev nebo objevy?
Těch archeologických lokalit v okolí Řípu je skutečně enormní množství. Krajina byla velmi intenzivně osídlená a využívána lidmi v podstatě od pravěku do současnosti. I díky letecké archeologii, o které jsme mluvili, jsou tady známy stovky archeologických lokalit jen v okolí Řípu.

A co se týče dlouhých mohyl, kterými se zde zabýváme, tak jenom v nejbližším okolí této - dejme tomu v okruhu asi pěti kilometrů - se nachází čtyři další podobné lokality. Jejich výzkumem se budeme zabývat ještě tento rok a v následujícím roce v rámci našeho projektu podpořeného Grantovou agenturu České republiky.

Střepy keramiky kultury zvoncovitých pohárů | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Štěpán Pokorný Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme