Zpronevěřili Českým drahám dohromady 70 milionů. Soud vyměřil Kremelovi 8 a Posekanému 5,5 roku

Pražský městský soud potrestal bývalého ředitele aukční společnosti Clanroy osmi lety vězení. Milana Kremela uznal vinným ze zpronevěry bezmála devětapadesáti milionů korun z dražeb Českých drah. Druhým odsouzeným je člen představenstva Miroslav Posekaný. Ten od soudu odchází s verdiktem 5 a půl roku vězení za zhruba osmimilionovou škodu. Rozsudek zatím není pravomocný.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

České dráhy | Foto: Jiří Suchomel

Podle obžaloby Kremel od května do listopadu 2013 jako předseda představenstva dražební firmy nepřevedl ve 49 případech peníze z dražeb na účty drah a místo toho z nich financoval chod aukční společnosti.

Dráhy tak nedostaly například více než 6 milionů korun za nemovitosti na pražských Vinohradech nebo skoro 7 milionů za nemovitosti v Pardubicích. Celkem podle spisu Kremel nevyplatil zhruba 59 milionů korun.

Druhým obžalovaným je Miroslav Posekaný, který Kremela ve funkci nahradil. Obžaloba ho vinila z toho, že od listopadu do prosince stejného roku nepřevedl peníze ČD v devíti případech. Způsobil tak podle spisu škodu zhruba osm milionů korun. Posekaného soud nepravomocně poslal na 5,5 roku do vězení. Kremel i Posekaný by také měli zaplatit způsobenou škodu.

O vině nemám pochybnosti, řekla soudkyně

Kremel vinu nepopíral. Hájil se tím, že s funkcí šéfa představenstva neměl zkušenosti, a připustil, že by postupoval jinak. Jeho advokátka Petra Lamková zdůraznila, že peníze šly na chod společnosti, kterou chtěl zachránit a splatit dluhy po předchůdcích. Podle Lamkové škodu nezpůsobil úmyslně.

"O vině nemáme žádné pochybnosti," uvedla předsedkyně trestního senátu Silvie Slepičková, podle které soud učinil stejné závěry v případu ČD jako kauze Lesů ČR. Soudkyně uvedla, že část zpronevěřených peněz šla na chod společnosti, objevily se však i podezřelé transakce až v milionech korun, které do firmy nešly.

Peníze z dražeb Lesů ČR jsem nezpronevěřil, tvrdil u soudu Kremel. Částečnou vinu připouští

Číst článek

Zmínila také, že oba obžalovaní nejsou ústředními postavami kauzy, ale posloužili jako tzv. bílí koně, které ovládal někdo z pozadí. Podle soudu ale jednali úmyslně. "Nepochybně dostávali odměnu," dodala.

Firma Clanroy je ovládána společností se sídlem na Seychelských ostrovech a v minulosti prodávala nepotřebný majetek státních firem. Než se na konci roku 2013 dostala do insolvence, patřila k předním dražebním firmám v Česku.

Soudy začaly kauzu rozplétat v listopadu 2014. Kremel se nějakou dobu skrýval v zahraničí, například v Belize. Loni byl zatčen v Německu, které jej vydalo do Česka. Od té doby je ve vězení.

Ve velmi podobné kauze týkající se zpronevěry zhruba 55 milionů korun státního podniku Lesy České republiky byl Kremel nedávno pravomocně odsouzen k šesti rokům vězení.

ČTK, Evelyna Kulíšková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme