Atentát v Balučistánu: výbuchy zabily desítky lidí a obětí může ještě přibývat

Nejméně 60 lidí zemřelo při útoku na policejní výcvikové středisko v Pákistánu. Mezi oběťmi je řada kadetů. Tři ozbrojenci pronikli do výcvikového střediska a odpálili několik výbušnin. Dva ozbrojenci zemřeli během exploze, jednoho policie zneškodnila. K útoku se zatím nikdo nepřihlásil.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sanitka u policejního výcvikového střediska v pákistánském Balučistánu | Zdroj: ČTK

V době útoku bylo v policejním výcvikovém středisku v pákistánském Balučistánu asi 700 lidí. Většinu z nich se podařilo dostat do bezpečí, ale zraněny byly desítky lidí; počet obětí se tak může ještě zvyšovat.

Ozbrojenci se zaměřili na obytnou část střediska, kde studenti bydlí. Některé z nich drželi atentátníci jako rukojmí.

„Víme, že někteří kadeti byli drženi jako rukojmí. Když jsme se přiblížili k útočníkům a napojili jejich komunikaci, zjistili jsme, že jsou uvnitř tři sebevražední atentátníci. Komunikovali a přijímali povely z Afghánistánu,“ přibližuje pákistánský generál Sher Afgan.

Svědkové popisují, že viděli tři zamaskované muže s kalašnikovy, dva z nich pak na sobě odpálili pásy s výbušninami.

Policejní akce trvala přes čtyři hodiny. Většinu lidí se bezpečnostním jednotkám podařilo dostat do bezpečí, 117 lidí utrpělo zranění. Podle provinčního ministra Sarfraza Bugtího jsou někteří z nich v kritickém stavu, takže počet obětí se může ještě zvyšovat.

K útoku se sice zatím nikdo nepřihlásil, podle některých zdrojů z armády ale mohlo jít o militantní skupinu Laškare Džhangví, vyplývá to údajně z telefonních odposlechů.

Laškare Džhangví je džihadistická sunitská skupina se základnou v Pákistánu s napojením na Al-Káidu. Policejní výcvikové středisko se nachází v Kvétě na západě Pákistánu v provincii Balučistán.

V oblasti jsou časté střety mezi separatisty a pákistánskou armádou. V srpnu tam během bombového útoku na nemocnici zemřelo 88 lidí. Zároveň je to místo častých střetů mezi šíity a sunnity.

Policejní auto před policejním výcvikovým střediskem v pákistánském Balučistánu | Foto: Reuters

Pavlína Nečásková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme