Australská letoviska zasáhl cyklon Debbie, bez proudu jsou tisíce lidí

Cyklon Debbie zasáhl severovýchodní pobřeží Austrálie. Úřady ve městě Proserpine hlasí prvního těžce zraněného. Počet zraněných a mrtvých může podle policie růst. Situaci navíc komplikují výpadky proudu a nedostatek telefonního signálu. Nárazy větru na mnoha místech dosáhly až 260 kilometrů za hodinu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Silný vítr ohýbá stromy v severoaustralském letovisku Airlie Beach, brána k Velkému bariérovému útesu | Foto: Reuters

Přes 45 000 domácností je bez proudu, školy v zasažené oblasti zůstanou zavřené a aerolinky musely zrušit nebo odklonit velkou část svých letů. Policie obyvatele žádá, aby nevycházeli z úkrytů, silný vítr totiž hrozí do odpoledních hodin středoevropského času.

Skučení větru, hustý déšť a rozbouřené moře. Na severovýchodním pobřeží v noci udeřil cyklon Debbie. V turistických letoviscích podél světově známého Velkého bariérového útesu byla rychlost větru dokonce větší než 260 kilometrů v hodině. Úřady ve městě Proserpine hlasí prvního těžce zraněného. Počet zraněných a mrtvých může podle policie růst.

Na Austrálii se žene cyklon Debbie. Tisíce lidí musí opustit své domovy

Číst článek

Situaci navíc komplikují výpadky proudu a nedostatek telefonního signálu. Nárazy větru na mnoha místech dosáhly až dvou set šedesáti kilometrů za hodinu. Na pevnině ve státě Queensland v okolí města Airlie Beach živel přerušil telefonní spojení.

Na čtyři stovky škol a školek zůstalo zavřených, uzavřeno bylo i letiště Townsville a přístavy Abbot Point, Mackay a Hay Point kvůli vysokým vlnám. „Cyklon je velmi hlučný.. zní to jako by na střeše vašeho domu přistálo jumbo,“ popsal živel jeden z místních obyvatel.

Krátce předtím poničil turistická letoviska na ostrovech Whitsunday Islands u východního pobřeží. Blížící se cyklon zachytila kamera z Mezinárodní vesmírné stanice.

„Je to velmi hlasité. Vítr hučí, zní to jako nákladní vlak,“ popsal cyklon Jan Clifford pro agenturu Reuters z města Airlie Beach. Přívalové deště, které Debbie přinesla, zatopily ulice. Vítr vysklil mnoho oken a vyvrátil stromy.

Debbie oproti očekávání postupuje na jihozápad velmi pomalu, což znamená, že lijáky a vichr potrvají v oblasti nejméně ještě 24 hodin. „Potrvá to dlouho, minimálně do večera, než vítr začne konečně slábnout,“ uvedla premiérka státu Queensland Annastacia Palaszczuková. Zároveň vyzvala obyvatele, aby v příštích 12 hodinách nevycházeli z domů.

Škody po cyklonu Debbie | Foto: Reuters

Evakuace kvůli Debbie byla největší od roku 1974, kdy cyklon Tracy zpustošil severoaustralské město Darwin. Queenslandská premiérka Annastacia Palaszczuková sdělila, že ničivý účinek cyklonu Debbie může být srovnatelný s cyklonem Yasi, který v roce 2011 napáchal milionové materiální škody.

Přívalové deště, které Debbie přinesla, zatopily ulice, vítr vysklil mnoho oken a vyvrátil stromy. „Samotné ‚oko‘ má asi 50 kilometrů v průměru,“ řekl meteorolog Adam Blazak.

Výzvu k evakuaci do výše položených míst dostalo 25 tisíc lidí. Někteří z nich ale své domovy opustit nechtěli, ačkoli úřady upozornily, že cyklon může zpustošit pás území široký až 100 kilometrů

Očekává se, že cyklon způsobí i vážné škody farmářům. V oblasti se pěstuje zejména ovoce a zelenina, včetně rajčat, paprik či manga.

ČTK, Vlastimil Jabůrek, Filip Harzer Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme