Nečekaně hladká shoda globálních mocností. Favoritem na tajemníka OSN je Antonio Guterrés

Novým generálním tajemníkem Organizace Spojených národů bude s nejvyšší pravděpodobností António Guterres. Bývalý portugalský premiér uspěl v šestém kole volby. Pokud uspěje i při finálním hlasování a schválí ho Valné shromáždění, nahradí Guterrés v čele OSN jejího současného šéfa Pan Ki-muna. Vypadá to, že Guterrésovo zvolení je už jisté. Jako favorita ho označil i ruský zástupce OSN Vitalij Čurkin, který tento měsíc radě předsedá.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Antonio Guterrés | Foto: Reuters

K doporučení kandidáta na generálního tajemníka OSN k volbě je potřeba, aby získal alespoň devět hlasů v patnáctičlenné radě. Proti přitom nesmí hlasovat žádný ze států, které mají právo veta. To jsou Spojené státy, Británie, Rusko a Čína. Podle diplomatických zdrojů ale všechny tyto státy s Guterrésovou volbou souhlasily a jeho nominaci by tak nemělo stát nic v cestě.

Čurkin už pogratuloval

Hlasovat by se mělo už ve čtvrtek v deset hodin dopoledne newyorského času. U nás v tu dobu bude o šest hodin víc. Hlasování potvrdil Čurkin, který bývalému portugalskému premiérovi už dokonce předčasně pogratuloval.

„Po šestém kole hlasování máme jasného favorita a jeho jméno je Antonio Guterrés. Rozhodli jsme se přistoupit k formálnímu hlasování, které se bude konat v deset hodin dopoledne. Věříme, že bychom se mohli pro kandidáta vyslovit jednomyslně," prohlásil Čurkin. „Přejeme Antoniovi Guterrésovi, aby plnil své povinnosti jako generální tajemník Organizace spojených národů v dalších pěti letech zodpovědně."

Východoevropští kandidáti neuspěli

Tajemník Organizace Spojených národů se podle nepsané zvyklosti volí s přihlédnutím na jednotlivé světové skupiny. Mezi ně patří africká, asijsko-pacifická, latinskoamerická a karibská, pak skupina západních zemí a východoevropský blok.

Vzhledem k tomu, že východoevropský blok zatím jako jediný ještě neměl svého generálního tajemníka, předpokládalo se, že by mohl být právě z východní Evropy. Žádný z kandidátů ale neuspěl. Z východoevropských jmen kandidoval například slovenský ministr zahraničí Miroslav Lajčák, šéf černohorské diplomacie Igor Lukšič nebo ředitelka UNESCO z Bulharska Irina Boková.

Exkluzivní rozhovor: Irina Bokovová, kandidátka na generální tajemnici OSN

Číst článek

Antonio Guterrés

Antonio Guterrés je sedmašedesátiletý Portugalec, který do politiky vstoupil už v sedmdesátých letech. Po karafiátové revoluci v roce 1974 se dostal na vyšší pozice ve straně a ve vysoké politice už zůstal. V roce 1992 se stal předsedou portugalské sociální demokracie a o tři roky později se stal po vítězných volbách portugalským premiérem.

Ve druhém volebním období, ve kterém jeho strana opět uspěla, se mu ale přestalo dařit a kvůli neúspěchům sociální demokracie a vnitropolitickým bojům na pozici předsedy vlády rezignoval.

Zkušenosti ale má i s fungováním Organizace spojených národů. Od roku 2005 do konce loňského roku totiž zastával pozici vysokého komisaře OSN pro uprchlíky. Pokud v dnešní volbě uspěje a volbu potvrdí i Valné shromáždění, nastoupí Guterrés do úřadu na začátku příštího roku.

Matěj Štýs Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme