Nečekaně hladká shoda globálních mocností. Favoritem na tajemníka OSN je Antonio Guterrés

Novým generálním tajemníkem Organizace Spojených národů bude s nejvyšší pravděpodobností António Guterres. Bývalý portugalský premiér uspěl v šestém kole volby. Pokud uspěje i při finálním hlasování a schválí ho Valné shromáždění, nahradí Guterrés v čele OSN jejího současného šéfa Pan Ki-muna. Vypadá to, že Guterrésovo zvolení je už jisté. Jako favorita ho označil i ruský zástupce OSN Vitalij Čurkin, který tento měsíc radě předsedá.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Antonio Guterrés

Antonio Guterrés | Zdroj: Reuters

K doporučení kandidáta na generálního tajemníka OSN k volbě je potřeba, aby získal alespoň devět hlasů v patnáctičlenné radě. Proti přitom nesmí hlasovat žádný ze států, které mají právo veta. To jsou Spojené státy, Británie, Rusko a Čína. Podle diplomatických zdrojů ale všechny tyto státy s Guterrésovou volbou souhlasily a jeho nominaci by tak nemělo stát nic v cestě.

Čurkin už pogratuloval

Hlasovat by se mělo už ve čtvrtek v deset hodin dopoledne newyorského času. U nás v tu dobu bude o šest hodin víc. Hlasování potvrdil Čurkin, který bývalému portugalskému premiérovi už dokonce předčasně pogratuloval.

„Po šestém kole hlasování máme jasného favorita a jeho jméno je Antonio Guterrés. Rozhodli jsme se přistoupit k formálnímu hlasování, které se bude konat v deset hodin dopoledne. Věříme, že bychom se mohli pro kandidáta vyslovit jednomyslně," prohlásil Čurkin. „Přejeme Antoniovi Guterrésovi, aby plnil své povinnosti jako generální tajemník Organizace spojených národů v dalších pěti letech zodpovědně."

Východoevropští kandidáti neuspěli

Tajemník Organizace Spojených národů se podle nepsané zvyklosti volí s přihlédnutím na jednotlivé světové skupiny. Mezi ně patří africká, asijsko-pacifická, latinskoamerická a karibská, pak skupina západních zemí a východoevropský blok.

Vzhledem k tomu, že východoevropský blok zatím jako jediný ještě neměl svého generálního tajemníka, předpokládalo se, že by mohl být právě z východní Evropy. Žádný z kandidátů ale neuspěl. Z východoevropských jmen kandidoval například slovenský ministr zahraničí Miroslav Lajčák, šéf černohorské diplomacie Igor Lukšič nebo ředitelka UNESCO z Bulharska Irina Boková.

Exkluzivní rozhovor: Irina Bokovová, kandidátka na generální tajemnici OSN

Číst článek

Antonio Guterrés

Antonio Guterrés je sedmašedesátiletý Portugalec, který do politiky vstoupil už v sedmdesátých letech. Po karafiátové revoluci v roce 1974 se dostal na vyšší pozice ve straně a ve vysoké politice už zůstal. V roce 1992 se stal předsedou portugalské sociální demokracie a o tři roky později se stal po vítězných volbách portugalským premiérem.

Ve druhém volebním období, ve kterém jeho strana opět uspěla, se mu ale přestalo dařit a kvůli neúspěchům sociální demokracie a vnitropolitickým bojům na pozici předsedy vlády rezignoval.

Zkušenosti ale má i s fungováním Organizace spojených národů. Od roku 2005 do konce loňského roku totiž zastával pozici vysokého komisaře OSN pro uprchlíky. Pokud v dnešní volbě uspěje a volbu potvrdí i Valné shromáždění, nastoupí Guterrés do úřadu na začátku příštího roku.

Matěj Štýs Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme