Šéfem Interpolu se stal Číňan. Dokazuje to naši pozici ve světě, tvrdí v Pekingu

Poprvé v historii se stal šéfem Mezinárodní organizace kriminální policie (Interpol) Číňan. Meng Chung-wej nahradí v čele dosavadní ředitelku Mireille Ballestrazziovou.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nový šéf Interpolu Meng Chung-wej (vpravo)

Nový šéf Interpolu Meng Chung-wej (vpravo) | Zdroj: Reuters

Zástupci Interpolu zvolili Meng Chung-weje na svém 85. zasedání v Indonésii. Meng vystudoval práva a v minulosti zastával post ředitele čínské pobřežní stráže. Vykonává také funkci náměstka veřejné bezpečnosti.

Následující čtyři roky tedy povede Mezinárodní organizaci kriminální policie, která sdružuje 190 států. V minulých letech Interpol pátral i po uprchlých občanech České republiky, např. po Radovanu Krejčířovi.

Češku zadrženou za pašování drog na Novém Zélandu propustili, i kvůli vysokému věku

Podle čínských médií včetně státní agentury Nová Čína jde o potvrzení role Čínské lidové republiky na mezinárodním poli. Peking také s Interpolem úzce spolupracuje při pátrání po uprchlých úřednících a podnikatelích, kteří utekli do zahraničí a jsou podezřelí z korupce. Mnohdy šlo o úředníky a členy vládnoucí Komunistické strany Číny, kteří utekli do zahraničí s nakradenými miliony.

V Číně probíhá největší bezpečnostní akce od roku 1949

Dosud se podařilo zadržet asi třicet z nich, někteří se vrátili dobrovolně, jiní za asistence policie daného státu, kde se tito lidé ukrývali. Celkem pak ale Číňané ve spolupráci se zahraničními policejními složkami zajistili a dopravili zpět do Číny už několik set lidí, z Hong Kongu, Austrálie, Spojených států, Kanady a dalších zemí.

Čína v roce 2014 dokonce vydala seznam nejhledanějších osob obsahující sto jmen, třetinu z nich už se podařilo vypátrat a doručit zpět do vlasti. Západní země mají s vydáváním hledaných osob zpět do Čínské lidové republiky problémy. Zdráhají se je vydat kvůli dodržování, respektive nedodržování lidských práv v Číně, některé země proto stále nemají s Pekingem uzavřenou smlouvu o extradici.

Pro vládu prezidenta Si Ťin-pchinga je ale boj s korupcí jednou z priorit, přestože v řadě případů jde spíše o vyřizování účtů ve vlastní straně. I tak ale jde vůbec o největší bezpečnostní akci od vzniku Čínské lidové republiky v roce 1949 a v této protikorupční síti už uvízlo na 100 tisíc členů KSČ. A další fází je operace nazvaná Sky Net, do které je zapojena Čínská centrální banka, stranický výbor, prokuratura a Ministerstvo veřejné bezpečnosti.

Robert Mikoláš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme