IKEM už pustil domů většinu pacientů po řetězové transplantaci ledvin
Lékaři z pražského IKEMu propustili většinu pacientů po středeční řetězové transplantaci ledvin. Zákrok umožnil altruistický dárce, který se rozhodl darovat jednu ze svých ledvin tomu, kdo ji bude potřebovat.
Dárce Martin Mašek opustil nemocniční pokoj hodinu před polednem.
„Emočně se cítím tak trochu nadšeně, protože se mi to konečně všechno podařilo, takže všechno bude v pořádku a pan doktor říkal, že se to bude všechno už jenom lepšit. Nemám žádné velké bolesti, takže že se cítím dobře,“ popsal své pocity.
Svým činem umožnil pěti párům lidí návrat k normálnímu životu. Pro nemocného je to velká výhra, říká přednosta kliniky transplantační chirurgie Jiří Froněk.
„Ten člověk je obdivuhodná osoba, která nemá nemocného blízkého, kterému by daroval. On se prostě rozhodl pomoct komukoli, což je neobvyklé. On umožnil, že propojení mezi dvojicemi bylo provedeno právě formou řetězu,“ ocenil úlohu dárce.
První řetězovou transplantaci provedli lékaři z IKEMu už loni v listopadu, pacientům se daří dobře. I tehdy umožnil operaci altruista, který daruje jednu svoji zdravou ledvinu anonymně tomu, kdo ji potřebuje.
Lékaři těmito transplantacemi nechtějí lámat rekordy ani přitahovat pozornost médií. Rozjíždí se program párových výměn, možná se tedy bude takto podobně operovat v IKEMu každé tři měsíce. Hodně pacientů totiž nemůže najít vhodného živého dárce, teď mají větší šanci.
Funguje to tak, že třeba manžel nebo manželka daruje někomu anonymně ledvinu s tím, že jinou dostane jejich životní partner. Řetěz tímto člověkem začíná, bez něj to nejde. Musí se sám přihlásit, IKEM ho nesmí aktivně hledat.