Americká letecká společnost Delta vyhlásila bankrot

Další z amerických leteckých společností vyhlásily úpadek. Jde o třetí a čtvrté největší letecké dopravce ve Spojených státech - Delta Air Lines a Northwest Airlines. Obě společnosti požádaly o ochranu před věřiteli. Vedlo je k tomu vysoké zadlužení, zdražující palivo a silná konkurence nízkonákladových dopravců.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

letadlo Delta Airlines | Foto: Flughafen Stuttgart

Společnost Delta Air Lines patří do letecké aliance SkyTeam, jejíž součástí jsou i České aerolinie. Bankrotu se pokoušela vyhnout několik posledních měsíců. I v režimu bankrotové ochrany bude Delta pokračovat v normálním provozu a zůstane nadále členem aliance. ČSA se úpadek třetích největších amerických aerolinek nijak nedotkne.

"Opatření, která vyhlásila společnost Delta, se v žádném případě nedotknou cestujících Českých aerolinií ani sítě dopravců SkyTeam. Věříme však, že vyhlášenou restrukturalizací dojde k ozdravení našich aliančních partnerů," řekla Radiožurnálu mluvčí ČSA Jitka Novotná.

Americké aerolinie se potýkají s problémy kvůli vysokým cenám pohonných hmot a kvůli daním i poplatkům zavedeným po teroristických útocích v roce 2001. Rozhodly se proto požádat Kongres o pomoc, která by měla zahrnovat úlevu na dani z pohonných hmot. Pokud by stát odpustil na rok aeroliniím daň, snížily by se jejich náklady o 600 milionů dolarů.

Kromě Delty Air Lines a Northwest Airlines jsou v režimu bankrotové ochrany z velkých leteckých firem také společnosti United Airlines a US Airways Group. Očekává se však, že obě firmy brzy tento režim opustí.

Podle odhadů se ztráty leteckých společností v USA mohou v letošním roce vyšplhat na devět až deset miliard dolarů. Od teroristických útoků v roce 2001 firmy prodělaly více než 32 miliard.

Naděžda Hávová, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme