Benzin zlevňuje. Při cestě na dovolenou se pro něj vyplatí zastavit v Rakousku

Skoro polovina Čechů, kteří letos vyrážejí na dovolenou do zahraničí, pojede autem. A právě řidiči při tankování v následujících týdnech ušetří. Ceny pohonných hmot totiž jdou výrazně dolů.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

První linka, která přemění plastový odpad na benzin, by měla fungovat již příští rok | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

Cena benzinu se na některých pumpách dostala i pod 28 korun za jeden litr. Nafta je dokonce ještě levnější - řidiči za ní zaplatí i necelých 26 korun.

V následujícím týdnu pohonné hmoty ještě zlevní. Důvodů je několik. V posledním měsíci totiž koruna oproti dolaru výrazně posiluje. V současnosti se americký dolar obchoduje zhruba za 23 korun a deset haléřů.

U benzinu kolečko, u plynu kosočtverec. Čerpací stanice v EU sjednotí označení paliv

Číst článek

„Cena pohonných hmot v České republice se stanovuje podle mezinárodních cen ropy a pohonných hmot, které jsou stanovené v dolarech. Výměnný kurz mezi korunou a dolarem je teď pro motoristy příznivý, v důsledku toho budou pohonné hmoty zlevňovat asi o 10 až 15 haléřů," vysvětluje analytik společnosti Finlord Boris Tomčiak.

Navíc padají i ceny americké ropy - dostaly se hluboko pod 50 dolarů za barel. I to bude mít vliv na další zlevňování pohonných hmot na českých čerpacích stanicích. Podle odhadů analytiků by tak v následujícím týdnu mohl benzin zlevnit v průměru až o 30 haléřů za litr.

Pět kilometrů navíc

Platí, že Česká republika patří k nejlevnějším státům v Evropě. Přesto obdobné ceny jako u nás mají například i v Rakousku, dodává mluvčí Ústředního automotoklubu Petr Vomáčka. „Rakousko je opravdu jedna z nejlepších destinací, pokud jedeme tankovat směrem na jih. Natural 95 se tam pohybuje kolem 29 korun za litr a naftu koupíte kolem 26,70 za litr," říká.

Výhodnější ceníky jsou třeba v Polsku, kde litr benzinu vyjde zhruba o tři koruny levněji než na českých stanicích. Řidiči ušetří i nákupem pohonných hmot v Bulharsku. Právě v Polsku a Bulharsku totiž mají výrazně nižší spotřební daně.

Pokud bychom se měli podívat i na druhou stranu - tedy na země, kde se nevyplatí tankovat - jde například o Německo, kde jsou ceny benzinu až o čtyři koruny vyšší. A třeba v Itálii je benzin až o deset korun dražší než v České republice.

Při cestě do ciziny tankují někteří řidiči plnou nádrž na poslední čerpací stanici před hranicemi. Jenže ty jsou zpravidla taky nejdražší. Motoristé by se měli vyhnout i zahraničním benzinkám na hlavních tazích. Pohonné hmoty tu často bývají až o 20 centů za litr vyšší - v přepočtu jde asi o pět korun. Aby lidé ušetřili, je proto lepší sjet z dálnice a najít si pumpu vzdálenou třeba i pět kilometrů.

Zuzana Švejdová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme