Berlínští obchodníci zavedli vlastní měnu

Berlínští obchodníci mají stále větší problémy, jak přilákat zákazníky. Po vzoru dvou dalších německých měst Brémy a Chiemgau se nyní proto rozhodli zvýšit tržby zavedením nové měny, v hlavní městě se bude jmenovat Berlíňan.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

eurobankovky | Foto: Jan Rosenauer | Zdroj: AFP

"Berlíňané" jsou vlastně poukázkami na nákup zboží, jeden Berliner se rovná jednomu Euru. V oběhu budou jedno-, pěti- a dvacetiberlíňané. Zavedou se od září nejprve ve čtvrti Prenzlauer Berg a zákazníkům kromě kupní síly zajiští i různé slevy a sociální výhody; drobní obchodníci v hlavním městě počítají s jejich rozšířením po celé metropoli i sousedním Braniborsku. Ostatně už více než rok ke spokojenosti zákazníků nespokojených s eurem funguje paralelní měna "Roland" v Brémách. Problémy s evropskou emisní bankou obchodníci prozatím nemají, protože se jedná vlastně o diskontní klub, který svým členům vydává jen členské poukázky.

Markéta Kaclová, David Šťáhlavský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme