Blokování kontroverzních účtů prý zvyšuje bankám kredit

Švýcarsko zmrazilo konta exprezidenta Egypta Husního Mubaraka. Bohužel prý příliš pozdě. Egyptský diktátor údajně stihl přesunout své miliardové jmění do jiných bank.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Peníze - dolary | Foto: Comstock Images

V případě druhého svrženého diktátora tuniského exprezidenta bin Alího byli Švýcaři pohotovější.

Přehrát

00:00 / 00:00

Systém zmrazování kont kontroverzních osob. Téma pro zástupce ředitele Finančně-analytického odboru Ministerstva financí Jiřího Tvrdého.

Podle zástupce ředitele Finančně-analytického odboru Ministerstva financí Jiřího Tvrdého reagují evropské instituce, respektive EU na výše popsané situace standardní procedurální formou.

„EU zpravidla zareaguje svými přímo účinnými právními akty. Nejinak tomu bylo i v případě svrženého tuniského vládce, když bylo vydáno nařízení 101. Právě takové nařízení určuje zadržet kdekoli všechny prostředky bývalého prezidenta bin Alího a jeho exvládní garnitury. Zadržené jmění v nejrůznější podobě pak putuje diplomatickou cestou zpět do zemí, kde už se předpokládá demokratická vláda,“ uvedl Tvrdý pro Rádio Česko.

Podle nového švýcarského zákona, kterému se přezdívá "lex Duvalier", by se ale zmražené majetky měly vrátit legitimním vlastníkům.

Banky z ulitého majetku nelegálního původu dobře profitují. Obecně ale podle Tvrdého ochota spolupracovat na zmrazování majetků kontroverzních osob stoupá a teší se obecně velkému zájmu.

„Žádná banka nestojí o poškození mezinárodního kreditu, a to i za cenu, že by bance v případě krytí připadlo značné obchodovatelné jmění,“ uzavřel Jiří Tvrdý.

Markéta Bartošová, Lukáš Vincourek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme