Obchodníci kritizují burzovní domy. Předražují základ obchodování: data

Evropské akciové burzy v posledních měsících čelí stížnostem z řad svých největších klientů. Ti tvrdí, že předražují základní složku každodenního obchodování, tedy data. Podle názoru některých burzy poplatky zvyšují, aby kompenzovaly slabší příjmy z obchodování, píše list Financial Times.

Londýn Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Evropské akciové burzy v posledních měsících čelí stížnostem z řad svých největších klientů (ilustrační snímek) | Foto: Shannon Stapleton | Zdroj: Reuters

Makléři, manažeři fondů a další stále hlasitěji kritizují růst nákladů na získávání základních informací, jako jsou ceny, za jaké se nabízí a prodává ta která akcie, nebo objemy obchodů, píše Financial Times.

Burzy podle kritiků zneužívají svou pozici jediného poskytovatele a za údaje účtují poplatky vysoce překračující náklady na jejich získávání a distribuci. Jedna nejmenovaná společnost odhaduje, že se tyto její náklady vloni zvýšily o 19 procent.

Nárůst přes 10 procent ročně

V USA je situace obdobná. Podle společnosti Burton-Taylor International Consulting se příjmy burz z prodeje dat zvyšovaly od roku 2012 o téměř 13 procent ročně. Na příjmech globálních burz dosahujících 30 miliard dolarů (686,3 miliardy korun) se data nyní podílejí zhruba pětinou.

Britská ekonomika by bez brexitu byla o tři procenta větší, vyplývá z odhadu ekonomů

Číst článek

Obchodníci si hodně slibovali od směrnice MiFID 2, která stanovila nová pravidla pro investiční služby bank a fondů i pro burzy v Evropské unii. Do obchodování akciemi měla vnést transparentnost, zatím jsou z ní ale zklamáni.

Volný trh

Burzy argumentují tím, že jakákoli kontrola cen ze strany Evropské unie je v rozporu s principy ekonomiky volného trhu. Obě strany zadávají studie na podporu svých argumentů, minulý měsíc společnost Oxera v průzkumu pro Federaci evropských burz zjistila, že příjmy z prodeje dat se v období 2012 až 2018 zvyšovaly ročně o jedno procento, z 230 milionů eur (5,9 miliardy korun) na 245 milionů.

Druhá strana ovšem namítá, že burzy neustále mění definice poplatků a jejich kategorie a za „nové“ produkty účtují vyšší ceny.

Situaci začal vyšetřovat Evropský úřad pro cenné papíry a trhy (ESMA), zprávu plánuje vydat v prosinci.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme