Bankovní rada ČNB opět ponechala základní úrokovou sazbu na sedmi procentech

Bankovní rada České národní banky ve středu i na jednání v novém složení ponechala základní úrokovou sazbu na sedmi procentech. Pro ponechání hlasovalo šest členů bankovní rady České národní banky, jeden navrhl růst sazeb o 0,25 procentního bodu. Vyplývá to z vyjádření guvernéra Aleše Michla po jednání rady. Na stejné úrovni je sazba od loňského června. Bankovní rada ve středu také rozhodla, že bude i nadále bránit nadměrným výkyvům kurzu koruny.

Aktualizováno Praha (Aktualizováno: 16:31 29. 3. 2023) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

ČNB

Michl zdůraznil, že Česká národní banka bude bojovat proti inflaci, dokud se ji nepodaří stabilizovat na dvouprocentním cíli (ilustrační foto) | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Poměr hlasování tak naznačuje, že noví členové bankovní rady Jan Procházka a Jan Kubíček se připojili k dosavadní většině, která od června preferovala stabilitu sazeb. Ze současných členů bankovní rady v minulosti hlasoval pro zvyšování sazeb pouze Tomáš Holub.

Inflace bere Čechům úspory. V listopadu 2021 mohli ušetřit tři tisíce měsíčně, teď jsou 900 korun v minusu

Číst článek

Podle Michla se ale nemusí naplnit očekávání trhu, že sazby už jsou na vrcholu. „Jsme připraveni zvýšit sazby, zejména pokud vzroste riziko mzdově-inflační spirály,“ řekl Michl.

Jako předčasné hodnotí i očekávání analytiků, že Česká národní banka začne snižovat sazby od srpnového jednání bankovní rady. Zdůraznil, že na středečním jednání nepadl žádný názor ohledně poklesu sazeb.

Michl na tiskové konferenci také zdůraznil, že Česká národní banka bude bojovat proti inflaci, dokud se ji nepodaří stabilizovat na dvouprocentním cíli. V únoru byla meziroční inflace 16,7 procenta. Podle guvernéra proto zůstanou úrokové sazby po určitou dobu na relativně vysoké úrovni.

Důležitým nástrojem pro boj proti inflaci bude podle Michla i nadále silná koruna. „Silná koruna zůstává základem, zlevňuje dovoz. Mohla být ještě silnější, než je teď,“ řekl. Bankovní rada ve středu potvrdila závazek bránit nadměrným výkyvům kurzu koruny.

‚Velký útlum‘

Podle Michla bude inflace v příštích měsících klesat. Podle něj slábnou poptávkové inflační tlaky, zejména kvůli propadu spotřeby domácností, kterou tlumí vysoké ceny energií a potravin a vyšší úrokové sazby. Velký útlum je patrný také na realitním a hypotečním trhu, což by mělo rovněž přispět k poklesu inflace, řekl guvernér.

⚖ Bankovní rada #ČNB na svém dnešním jednání ponechala úrokové sazby na stávající úrovni.
➡ Dvoutýdenní repo sazba = 7,00 %
➡ Diskontní sazba = 6,00 %
➡ Lombardní sazba = 8,00 %
Bankovní rada současně rozhodla, že ČNB bude i nadále bránit nadměrným výkyvům kurzu koruny.

14:30 – 29. 03. 2023

16 43

Michl zároveň upozornil, že nezaměstnanost v Česku zůstává i přes hospodářskou recesi nízká a v lednu výrazně rostly nominální mzdy v průmyslu a stavebnictví. Česká národní banka hodlá mzdový vývoj důkladně vyhodnotit v květnu. Michl označil rychlý růst mezd a vysoké deficity státního rozpočtu za hlavní současná proinflační rizika.

Stavební spoření se může státu hodit, bez podpory se ale nejspíš zhroutí, varuje bankéř Juchelka

Číst článek

Nezměnila se ani výše lombardní a diskontní sazby. Lombardní sazba, za kterou si obchodní banky mohou půjčit u centrální banky peníze proti zástavě cenných papírů, zůstala na osmi procentech. Diskontní sazba, na kterou jsou například navázána penále za nesplácené úvěry, je nadále šest procent.

Rozhodnutí bankovní rady je v souladu s očekáváním analytiků. Upozorňovali, že vývoj inflace v únoru odpovídal prognóze Česká národní banka kurz koruny byl silnější, než prognóza očekávala. Bankovní rada proto podle nich neměla důvod na současné strategii nic měnit.

Od sazeb centrální banky se odvíjejí úroky bankovních vkladů a úvěrů. Podnikům vyšší úroky přinášejí dražší úvěry na investice a provoz, domácnostem zase dražší půjčky na bydlení.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme