Michálek: Rozpočtová situace je neudržitelná. Dotace budeme muset škrtat ve všech oblastech

Vláda Petra Fialy (ODS) stále nemá jasno v tom, jak zlepšit stav veřejných financí. Jednání koaličních politiků o konsolidačním balíčku má pokračovat příští týden, ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) chce snížit deficit rozpočtu o 70 miliard korun. „Deficit mezi 300 až 400 miliardami korun. Situace je naprosto neudržitelná, dřív nebo později tak nastoupíme na cestu Řecka,“ varuje předseda pirátských poslanců Jakub Michálek.

Interview Plus Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jakub Michálek

Vláda musí zlepšit komunikaci a najít odvahu pro nepopulární opatření, popisuje Michálek | Foto: Věra Luptáková | Zdroj: Český rozhlas

Jednání koaličních stran pokračují podle Michálka dobře, jejich průběh ale v zájmu dohody nechce komentovat. Předseda pirátských poslanců zároveň připomíná, že už před volbami Piráti v koalici s hnutím STAN upozorňovali, že kvůli extrémnímu snížení daní z příjmů fyzických osob v minulém období je bez změn v daňovém systému situace neudržitelná.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si celé Interview Plus Jana Bumby. Hostem je Jakub Michálek, předseda poslaneckého klubu Pirátské strany

„Do jednání jsme šli s tím, že nechceme, aby rostlo zdanění práce, které je v mezinárodním srovnání poměrně vysoké, zejména odvody. Naopak některé oblasti nejsou daněné nebo nedochází k valorizaci, třeba u spotřební daně. Nebo daně z nemovitosti, za Prahou jsou haly, za které průmyslníci platí směšné částky. Na to je třeba se zaměřit,“ uvádí.

Úprava sazeb daně z příjmů fyzických osob je podle Michálka až poslední možnost. Zvýšit by se mohla solidární část daně, kterou platí lidé s příjmem vyšším, než je trojnásobek průměrné mzdy, případně by zvyšování sazeb mělo být kompenzováno zvýšením plošné slevy na poplatníka.

Vláda podle něj musí zlepšit komunikaci a najít odvahu pro nepopulární opatření. „Budou bolet a budou se na nich podílet všichni, včetně ústavních činitelů, u kterých dojde k poklesu platu. A určitě i státní úředníci a příjemci dotací. Není možné, aby k poklesu došlo jen třeba u růstu důchodů. Abychom to zvládli, musí se na tom podílet všechny části společnosti,“ zdůrazňuje.

Škrty v dotacích

Zvýšit příjmy státu lze podle předsedy pirátských poslanců tím, že se lidem s malými dětmi nebo v dluhových pastech umožní návrat do práce.

Státu vypadlo 150 miliard příjmů z daní. Studie ukazuje, jak by je mohl vybrat zpátky

Číst článek

„Chybí asi 100 tisíc míst ve školkách. Máme tady maminku, která by si chtěla najít práci a zlepšit rodinný rozpočet, ale nemůže to udělat, protože není místo ve školce,“ upozorňuje s tím, že ve hře je navýšení dotací na výstavbu nových školek anebo úprava hygienických norem pro zvýšení počtu míst.

Lidem v exekucích je podle něj potřeba usnadnit oddlužení v případě osobního bankrotu, a to už po třech letech. Ve vládě se také diskutuje o zákonu na ukončení marných exekucí, kterých je asi 800 tisíc a nesplácí se, uvádí dále poslanec.

Příležitost pro stát Michálek vidí také v obnovitelných zdrojích, a to mimo jiné i ve zrušení dotací pro solární elektrárny ve výši přes 30 miliard korun.

„Solární elektrárny dnes již jsou finančně soběstačné. Je třeba přemýšlet, jestli si stát může dovolit dotovat ty největší průmyslníky, kteří mají díky energetické krizi rekordní zisky,“ podotýká. Podporu v rámci programu Nová zelená úsporám ale omezovat nechce.

„S naším tempem zadlužování je situace taková, že chtě nechtě budeme muset dotace škrtat úplně všude. Žádný sektor toho nebude ušetřen, bude muset dojít k radikálnímu snížení dotací do všech oblastí,“ uzavírá poslanec.

Poslechněte si celý rozhovor v Interview Plus, audio najdete na začátku článku.

Jan Bumba, ert Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme