Čeští zemědělci potřebují spravedlivé podmínky v rámci EU

Současný ministr zemědělství Ivan Fuksa dnes bilancoval své dosavadní působení v čele úřadu. Ministr zemědělství přitom tradičně patří mezi nejkritizovanější členy kabinetu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Náměstek ministra financí Ivan Fuksa | Foto: Šárka Ševčíková

Čeští zemědělci jsou trvale nespokojeni. Stěžují si na to, že nemají stejné podmínky jako jejich kolegové v západní Evropě. Dále si stěžují si na nízké výkupní ceny téměř všeho, na tlak obchodních řetězců.

Od bývalých šéfů resortu přitom mnohokrát slyšeli jen to, že s těmito věcmi může ministr dělat jen málo nebo vůbec nic.

„Resort zemědělství je v rámci celé České republiky velmi složitý, protože 95 procent zemědělské politiky se dělá v Bruselu. Prioritou číslo jedna je vyjednání nových spravedlivých podmínek pro společnou zemědělskou politiku, která bude platit po roce 2013,“ řekl Ivan Fuksa.

Přehrát

00:00 / 00:00

O zemědělské politice se hovořilo v Ozvěnách dne na Radiožurnálu.mp3

Dodal, že Česká republika, stejně jako ostatní nové státy Evropské unie, chce, aby zemědělská politika zůstala i po roce 2013 stejná, to znamená, aby všichni zemědělci v členských zemích EU měli možnost získat stejné dotace.

„Dnes víme, že tomu tak pravděpodobně nebude, protože pravidla hry určují ti silnější,“ řekl Ivan Fuksa.

Právě za ministrův postoj k nové podobě Společné zemědělské politiky jej kritizoval Odborový svaz pracovníků zemědělství a výživy.

„Čeští zemědělci nejenže nemohou tolik vyvážet jako například němečtí, ale do České republiky se také protekcionisticky dováží zboží a české zboží se nedostane na náš vlastní trh,“ uvedl předseda Odborového svazu pracovníků zemědělství a výživy Bohumír Dufek.

Bohumír Dufek | Foto: Jan Rosenauer

Stát by měl podle něj podpořit zemědělce ne jako výrobce potravin, ale jako ty, kteří se zabývají údržbou krajiny, životního prostředí, ale i výrobou určitých stavebních hmot nebo elektrické energie a tepla.

Ministerstvo zemědělství zdůraznilo, že zatím jde jen o připravovaný materiál Společné zemědělské politiky, ve kterém nyní ani nemohou být zmíněny národní dotace.

Eva Presová, Jan Bumba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme