Dvě miliardy na stavbu nových domovů důchodců vláda asi nedá

Ministr financí Bohuslav Sobotka dnes kabinetu doporučí zamítavé stanovisko k tomuto návrhu skupiny levicových poslanců. Ti chtěli částku získat z peněz, které zbyly po zrušení Fondu národního majetku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Důchodkyně | Foto: Jan Rosenauer

Tyto zisky z privatizace ale bude podle ministra stát potřebovat například na sanaci starých ekologických zátěží anebo opravy silnic a dálnic. Od příštího roku navíc lidé mají dostávat příspěvek na nákup sociálních služeb a zájem o domovy důchodců pak může výrazně klesnout.

Bohuslav Sobotka připouští i to, že návrh na uvolnění peněz je spíš levicovým předvolebním tahem: "Já se domnívám, že naznačuje, že se blíží volby - to je z takovýchto návrhů velmi dobře čitelné. Na druhou stranu musím souhlasit s tím, že to jde trošku jiným směrem, než jde vládní zákon o sociálních službách, který nedávno schválila Poslanecká sněmovna a který by skutečně mohl snížit tlak na místa v domovech důchodců, což bych pokládal za velmi pozitivní."

V Česku je v současnosti k dispozici přes 40 tisíc lůžek v domovech důchodců, dalších 50 tisíc lidí ale o podobné místo žádá.

Milan Kopp, Štěpánka Čechová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme