Ekonomické informace 13. 2. 2002

Premiér Miloš Zeman a šéf Agrofertu Andrej Babiš podepsali smlouvu o prodeji Unipetrolu - jeho akcie vzápětí klesly na historické minimum. Britský skandál kolem podpory společnosti LNM Group vrhá stín na chystanou privatizaci ostravské Nové huti. Družstevní záložna ABC skončila v konkursu; vkladatelé by se svých peněz ale mohli dočkat už příští měsíc.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

průmysl | Foto: Jan Rosenauer

Prodej Unipetrolu je potvrzen. Kupní smlouvu podepsal premiér Miloš Zeman a šéf holdingu Agrofert Andrej Babiš. Jedenáct a půl miliard korun zaplatí Agrofert pět dní po splnění všech smluvních odkládacích podmínek, tedy například po souhlasu antimonopolního úřadu s touto transakcí. Kapitálový trh reagoval na podpis smlouvy tak, že akcie Unipetrolu klesly na historické minimum třicet čtyř korun a pětatřiceti haléřů. Podle makléře Patria Finance Bohumila Hlavici ale to není jen proto, že by investoři novému majiteli české petrochemie nedůvěřovali.

Přehrát

00:00 / 00:00

B. Hlavica - akcie Unipetrolu

K prodeji Unipetrolu se podrobněji vrátíme v dnešním Ekonomickém magazínu v devět hodin 15 minut.

Také další vládou plánovaná privatizace se začíná zpochybňovat. Důvodem je skandál britského premiéra, který vloni podpořil dopisem společnost LNM Group u rumunské vlády a ta nakonec získala tamní ocelárny. Blairova Labouristická strana ale získala od šéfa LNM Laksimo Mittala darem 125 tisíc libier, tedy asi 6 a půl milionu korun. Právě ale LNM Group dostala od českého kabinetu exkluzivitu k vyjednávání o privatizaci ostravské Nové huti. Úřad premiéra Blaira oznámil, že podpora LNM s darem nesouvisí a ministerský předseda vždy podporuje britské firmy a nedávno psal také do Ruska, Bulharska a České republiky. Mluvčí kabinetu Miloše Zemana Libor Rouček ale o žádném dopisu neví.

Přehrát

00:00 / 00:00

L. Rouček - LNM Group

Rozhodnutí vlády jednat exkluzivně s LNM Group se jak známo nelíbí odborářům firmy. Podle místopředsedy odborů Nové huti Jaroslava Marka skandál svědčí o tom, že jejich požadavek na veřejné výběrové řízení je oprávněný.

Přehrát

00:00 / 00:00

J. Marek - odbory NH

Další kampelička se dostala do konkursu. Tentokrát jde o frýdeckomísteckou Družstevní záložnu ABC, která je už od loňského srpna v nucené správě. Podle mluvčího Úřadu pro dohled nad družstevními záložnami Oldřicha Zajíce vkladatelé dostanou své peníze zpět ze Zajišťovacího fondu už příští měsíc.

Přehrát

00:00 / 00:00

O. Zajíc - záložna ABC

Šesti zemím Evropské unie se nelíbí rozpočet na rozšíření. Návrh Evropské komise vyplatit v prvních třech letech po přijetí kandidátským zemím 40 miliard eur se jim zdá příliš vysoký. Zmíněnou částku podle našeho bruselského zpravodaje Milana Fridricha kritizuje Německo, Velká Británie, Francie, Nizozemí, Rakousko a Švédsko.

Přehrát

00:00 / 00:00

M. Fridrich - EU a peníze na rozšíření

Aleš Heřmánek, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme