Evropští poslanci schválili snížení počtu emisních povolenek

Evropští poslanci se snaží rozhýbat trh s emisními povolenkami. Výbor pro průmysl, výzkum a energetiku rozhodl, že regulace jejich počtu bude platit od roku 2013 do roku 2020.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Evropští poslanci si od dodatku směrnice energetické účinnosti slibují hlavně rozhýbání evropského trhu s emisními povolenkami | Zdroj: Reuters

Podle článku v britských Financial Times je evropský trh s emisními povolenkami v podstatě mrtvý.

„Mrtvý je jen v určitých aspektech, například ve spotovém obchodování. V kurzu jsou ale strukturované transakce jako future, obce, forward a tak dále,“ říká odborník na trh emisních povolenek Jan Fousek.

Přehrát

00:00 / 00:00

O emisních povolenkách mluvil ve Světě o deváté partner ve společnosti Virtouse Group Jan Fousek

„Pokud by to mělo rozhýbat růst ceny tak, aby bylo pro podniky motivující začít investovat do zelených technologií a snižovat emise CO2, potom se obávám, že tohle ještě není nastartováno, protože ke stažení povolenek z trhu začne pravděpodobně docházet až v roce 2013, pokud bude vůbec celé legislativní kolo v Evropské unii ohledně stažení dokončeno,“ vysvětluje Fousek.

Cena emisních povolenek včera klesala. V poledne se dala povolenka pořídit dokonce za 8,80 eura. Za tuto cenu se prodávají na trhu i dnes.

„Ceny začnou růst od roku 2013 směrem k roku 2020. Problém je ten, že v tuto chvíli si většina podniků, zejména energetika a teplárenství, bude muset kupovat většinu povolenek v aukcích. Od roku 2005 až do teď je dostávaly zdarma, cena byla nízká, a tudíž prodávají za nižší cenu,“ říká Fousek a pokračuje:

Nákup povolenek v aukcích

„Obávám se, že cena začne růst ve chvíli, kdy si povolenku bude muset většina podniků nakupovat v aukcích. Čili je to takový nelogický systém z pohledu koncových uživatelů.“

Technologií ke snižování emisí je celá řada. Liší se jen podle finanční náročnosti. Například investicemi do zelených technologií nebo biomasových kotlů.

„Taková středněvelká teplárna může pořídit biomasový kotel řekněme v řádech 200 až 300 milionů korun. Na to se dalo dosud z povolenek ušetřit. Potom jsou sofistikovanější až utopističtější technologie jako jsou například CCS, což je ukládání uhlíku pod zem, to je obrovsky finančně nákladná technologie. Tam by cena uhlíku musela být někde kolem 70 až 80 euro,“ dodává Fousek.

Barbora Kreuzerová, Michaela Vydrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme