Kellnerova společnost SkyToll chce soutěžit s Kapschem o výběr mýta

O výběr mýta na silnicích v Česku má zájem kromě společnosti Kapsch i firma SkyToll, ovládaná nejbohatším Čechem Petrem Kellnerem. Ta se teď snaží přesvědčit stát, aby mezi ní a často kritizovaným Kapschem vypsal mini soutěž.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mýtná brána na dálnici | Foto: Ondřej Jánoška

Hlavní motivací společnosti SkyToll jsou zisky. Firma, kterou personálně ovládá nejbohatší Čech, už má s výběrem mýta zkušenosti na Slovensku, kde ho provozuje od roku 2010.

Na rozdíl od mikrovlnného systému, který v Česku provozuje Kapsch, SkyToll využívá satelity a mobilní sítě. Petr Kellner na českém mýtu vydělává už teď - pod jeho vedení totiž spadá i společnost O2 - která je současně ve sdružení na provoz mýta vedeném Kapschem.

Právě společnost Kapsch teď vyjednává o prodloužení smlouvy na výběr mýtného. Pokud ale podle společnosti nebude dohoda rychlá, hrozí k poslednímu prosinci vypnutí mýtného systému. Vyjádřil se tak ředitel společnosti Kapsch Karel Feix.

Mýto v Česku chce převzít slovenská firma SkyToll, oslovila ministerstvo dopravy

Číst článek

Vše teď záleží na dalších jednáních, která budou následovat. Vláda má totiž budoucnost mýta znovu řešit. Materiál ministerstva dopravy k projednání zatím ale žádnou variantu se SkyTollem neuvádí.

Podle posledních údajů Ředitelství silnic a dálnic se částky za výběr mýtného každý rok zvyšují. Zatímco v roce 2007 vybral stát víc než 5,5 miliardy, v roce 2015 už to byl téměř dvojnásobek, tedy 9,75 miliardy korun.

Systém elektronického výběru mýtného funguje na českých dálnicích a vybraných silnicích 1. třídy od roku 2007, sazby se liší podle počtu náprav a emisní třídy vozidla. Od počátku systém provozuje společnost Kapsch.

Mýtné | Foto: Český rozhlas

Barbora Benešová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme