Na české firmy útočí další katalogová firma, varuje SOS

Sdružení obrany spotřebitelů varuje podnikatele před další katalogovou firmou. Rozesílá nabídku inzerce v katalogu, která se tváří, že je zdarma. Ve skutečnosti si ale za tuto službu bude účtovat až 77.000 korun.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

katalog World Business Guide | Foto: World Business Guide

Do České republiky podle SOS v posledních dnech proniká nizozemská společnost World Business Guide. E-mailem nebo klasickou poštou rozesílá své nabídky jak podnikům, tak fyzickým osobám.

"Jedná se o stejný postup, jaký používá například společnost European City Guide, se kterou mají negativní zkušenost mnozí podnikatelé. V omylu odeslali formulář na stejném principu a posléze jim společnost doručuje upomínky a výzvy k zaplacení," řekl Radiožurnálu mluvčí SOS Jan Mišurec.

Radí proto všem, kdo nabídku společnosti World Business Guide dostali, aby si nejprve pořádně přečetli informace, které jsou uvedené malým písmem v dolní části formuláře s titulkem Order. Z nich vyplývá, že jde o závaznou objednávku prezentace údajů o firmě za podmínek uvedených na internetových stránkách společnosti.

"Informace o ceně je důmyslně skryta na webových stránkách společnosti v sekci v sekci nazvané Terms and conditions for insertion, a to v bodě sedm, kde je řečeno, že cena za tři roky činí 2985 eur," doplnil Mišurec.

Podobné praktiky už v Evropě existují několik let. Na začátku července policie ve Švýcarsku pozatýkala šest švýcarských a německých šéfů čtyř katalogových firem, které podnikatelům a institucím, včetně českých, nabízejí registraci v evropských databázích. V nabídkách uváděli, že zápis je zdarma, pak ale začali firmám posílat faktury na částku kolem 1000 eur (zhruba 26.000 korun). V Česku je poškozených několik set, jsou mezi nimi i úřady financované z veřejných rozpočtů.

Jitka Hanžlová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme