Nechceme protekcionismus, shodly se Evropa s Latinskou Amerikou

Volný obchod bez ochranářských opatření. To má být budoucnost hospodářské spolupráce mezi Evropskou unií a zeměmi Latinské Ameriky a Karibiku. Přes 60 zemí se na tom dohodlo na summitu v chilském Santiagu. Evropa je největším investorem v Latinské Americe a obchodní výměna mezi oběma břehy Atlantiku se za posledních 10 let zdvojnásobila.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Summit EU a států Latinské Ameriky a Karibiku | Foto: Pavel Novák | Zdroj: Český rozhlas

Za schůzku optimismu a naděje označil summit předseda Evropské rady Herman van Rompuy.

Dvanáctistránková deklarace podepsaná státníky obsahuje kromě výzev k respektování lidských práv nebo potírání terorismu hlavně obchodní závazky. Jedním z nich je vyhýbání se protekcionismu a budování skutečně volného obchodu.

Chilský prezident Sebastián Piňera vyzval orgány Evropské unie, aby sliby také doprovodily činy a dobré myšlenky Evropa skutečně realizovala. Tedy odstranila bariéry pro zboží a služby z Latinské Ameriky.

EU se snažila utužit vztahy s Latinskou Amerikou. Obyčejné lidi ale Evropa nezajímá

Číst článek

Lídři unie také vzkázali zemím Latinské Ameriky a Karibiku, že Evropa zvládne potíže eura bez cizí pomoci. Obavy z vývoje v Evropě měly země jako Brazílie nebo Chile. Ty oproti většině evropských zemí zaznamenávají v poslední době prudký hospodářský růst.

Čtyř nebo šestiprocentní meziroční růst HDP. Něco o čem se v Evropě ekonomům nesní ani v nejdivočejších snech. Pro některé země Jižní Ameriky je to realita. Pravdou zůstává, že při obrovské propasti mezi bohatými a chudými mají tyto země velký prostor pro zlepšení a růst.

Jejich obavy z vývoje v Evropě musel na summitu v Santiagu rozptýlit předseda Evropské rady. „Eurozóna už není ve stavu existenčního ohrožení. Minulý rok byl zlomový. Dnes jsme mnohem lépe schopní odolávat šokům, které krize přináší,“ prohlásil Rompuy.

Také na evropské straně ale existují obavy o vývoj v Latinské Americe. Pramení z uměle nadhodnocených měn některých států.

Pavel Novák, ak Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme