Odboráři se dál přou s vládou o 13. a 14. platy

Třináctými a čtrnáctými platy státních zaměstnanců se dnes bude znovu zabývat vláda. Odboroví předáci už jednali s ministry včera, ale na výši těchto platů se neshodli. Mluvčí odborových svazů zaměstnanců rozpočtových a příspěvkových organizací Alena Vondrová teď žádá jednání s premiérem. Ten však bude v zahraničí, a Škromach neočekává, že by kabinet v této věci rozhodl. Jeho ministerstvo trvá na tom, aby 13. a 14. plat dostali státní zaměstnanci v poloviční výši, stejně jako v minulých letech. Pokud by dostali například jen 20 procent, klesly by některým z nich celkové roční příjmy.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zdeněk Škromach | Foto: Ondřej Kalášek

Vládní vyjednavači, které vedl vicepremiér Petr Mareš, trvali na desetiprocentní výši těchto platů, odboráři požadovali výši padesátiprocentní. Politici ale tvrdí, že tolik peněz v rozpočtu není a odmítají prohlubovat schodek. Během dnešního jednání obě strany sporu kompromis nenašly.

Státní zaměstnanci si měli zavedením šestnáctitřídního tarifního systému polepšit, pokud jim ale vláda nevyplatí 13. a 14. platy ve stejné výši jako vloni, jejich roční výdělek ve skutečnosti poklesne. Přiznává to i ministr práce a sociálních věcí Zdeněk Škromach.

"V ročních výdělcích dochází k propadu a podle našich propočtů se to pohybuje kolem 39-40 procent. Mámě určitou položku, která v letošním roce nebude mít takový vývoj jaký měla vloni, tam možná bude rezerva dvě tři miliardy, ovšem bude otázkou, zda bude ochota vlády tuto úsporu realizovat v rámci nárůstu platů státních zaměstnanců," uvedl ministr.

Odboráři se proto chtějí ještě sejít s premiérem Vladimírem Špidlou. "Argumenty, které zde byly podány, jsou argumenty, s kterými nemůžeme souhlasit, a dál se budeme snažit prosazovat podle našeho názoru jediné možné řešení v dané situaci, a to je, že se peníze najdou," potvrzuje za odboráře z rozpočtové a příspěvkové sféry Alena Vondrová.

Lenka Šumová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme