Podnikatelem století zvolila Hospodářská komora Tomáše Baťu, v první desítce je jen jedna žena

Podnikatelem století se stal na základě hlasování podnikatelů zakladatel obuvnického impéria Tomáš Baťa. Jako druhý se umístil zakladatel továrny Škoda v Plzni Emil Škoda a jako třetí vynálezce František Křižík. Vyplývá to z výsledků, které v úterý vyhlásila Hospodářská komora, jež anketu zorganizovala. Do první desítky se nedostal žádný zástupce novodobého československého a českého podnikání po konci komunistického režimu v listopadu 1989.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tomáš Baťa | Foto: Bata Shoe Company | Zdroj: Creative Commons 3.0 Unported

Působení všech podnikatelů na prvních deseti místech žebříčku Hospodářské komory spadá do doby první republiky, nebo dokonce ještě Rakouska-Uherska.

Od špendlíku až po lokomotivu. Výstava připomíná zvuk značky Made in Czechoslovakia i výročí státu

Číst článek

Téměř všichni podnikatelé z první desítky zemřeli ještě před nástupem komunistické totality. Pouze módní návrhářka Hana Podolská žila ještě ve druhé polovině 20. století, kdy již ale nemohla podnikat a její podnik byl znárodněn komunisty.

Na prvních deseti místech se v hlasování umístili také výrobci kol, motocyklů a aut Václav Klement s Václavem Laurinem, průmyslník Emil Kolben, zakladatel výrobce klavírů Petrof Antonín Petrof, architekt a stavebník Josef Hlávka, pilot a letecký konstruktér Jan Kašpar a slovenský architekt Dušan Jurkovič.

Podnikatele století v pondělí vyhlásil v Senátu prezident komory Vladimír Dlouhý u příležitosti slavnostního setkání k 100 letům od založení Československa, těsné česko-slovenské hospodářské spolupráce a čtvrt století styků mezi Hospodářskou komorou ČR a Slovenskou obchodnou a priemyselnou komorou.

Dlouhý uvedl, že komora nominovala 16 podnikatelů. Následně se obrátila na všech 15 000 členů, aby o podnikateli hlasovali. „Dostali jsme zhruba tisícovku odpovědí. Ta síla meziválečných podnikatelů tam výrazně převážila,“ doplnil.

Zároveň na úterní akci udělila ministryně průmyslu a obchodu Marta Nováková (za ANO) oborové medaile. Získal ji předseda zahraniční sekce Hospodářské komory a obchodní ředitel firmy Transcon Ilja Mazánek a majitel výrobce kancelářského nábytku Hon Václav Hon.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme