Prezident začal konzultovat o postech v ČNB

Prezident Václav Havel zahájil konzultace o obsazení volných míst ve vedení České národní banky. Postupně se sešel s pěti členy bankovní rady a prezidentem Bankovní asociace ČR Jiřím Kunertem.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Guvernér Josef Tošovský předal prezidentovi rezignaci na post šéfa ČNB 31. října. Následně písemně oznámil, že odchází do Institutu finanční stability a to k 1. prosinci letošního roku. Ke stejnému datu na svůj post rezignoval i člen bankovní rady Miroslav Hrnčíř.

Jejich nástupce musí prezident Václav Havel vybrat během druhé půli listopadu. Nejvíce pravděpodobnými kandidáty na post guvernéra jsou současní viceguvernéři Zdeněk Tůma a Oldřich Dědek. Tůma má údajně širší podporu odborné veřejnosti, Dědek je však bližší Tošovskému.

V souvislosti s obsazením dalších volných míst v bankovní radě se mezi odborníky spekuluje o řediteli sekce měnové politiky Aleši Čapkovi či Kateřině Šmídkové patřící mezi poradce Hrnčíře. Zástupce ČR u Mezinárodního měnového fondu Jiří Jonáš a Jan Švejnar působící na Michiganské univerzitě v USA úvahy o své kandidatuře už naopak odmítli.

Milan Kopp Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme