G7 žádá ministra financí Mnuchina, aby Trumpovi tlumočil obavy ohledně cel

Ministři financí a guvernéři centrálních bank zemí, které jsou nejbližšími spojenci USA, vyjádřili rozčilení ze zavedení cel na dovoz ocele a hliníku. Setkání nejvyšších finančních představitelů G7 v Kanadě však nepřineslo žádné výsledky. Třídenní schůze, která v sobotu skončila, pouze připravilo půdu pro vášnivou bitvu, která se očekává příští týden na summitu nejvyšších představitelů G7 v Kanadě, píše agentura Reuters.

Whistler (Kanada) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministr financí USA Steven Mnuchin na setkání nejvyšších finančních představitelů skupin sedmi největších ekonomik světa G7 v Kanadě. | Foto: Ben Nelms | Zdroj: Reuters

Ministr financí USA Steven Mnuchin nedokázal uklidnit rozčilení svých protějšků z G7 kvůli zavedení dovozních cel 25 procent na ocel a deset procent na hliník. Tento týden začala cla platit pro Kanadu, Mexiko a Evropskou unii. Všech šest zbývajících zemí ze skupiny G7 tak nyní platí cla, která byla převážně zaměřena na nadměrnou produkci v Číně. Téma cel proto dominovalo setkání v kanadském horském resortu.

Americká cla na hliník a ocel budou mít dopad i na české firmy. Loni do USA vyvezly výrobky za pět miliard

Číst článek

Ministři financí a guvernéři centrálních bank zemí G7 požádali, aby ministr financí Spojených států tlumočil Donaldu Trumpovi jejich jednomyslné znepokojení a zklamání, uvádí se v prohlášení skupiny. Ministři a guvernéři se také shodli na tom, že toto jednání by mělo pokračovat na summitu nejvyšších představitelů příští týden, kde je třeba učinit rozhodné kroky.

Francouzský ministr financí Bruno Le Maire uvedl, že USA mají jen několik dní na to, aby se pokusily vyhnout obchodní válce se svými spojenci. Je podle něj pouze na Spojených státech, aby učinily kroky k odstranění napětí kvůli clům. Po skončení setkání také uvedl, že EU je připravena přijmout vůči novým americkým clům odvetná opatření.

Kanada, Mexiko a EU odmítly při jednání s americkým ministrem obchodu Wilburem Rossem přijmout kvóty, a od pátku se tak i na ně vztahují cla na dovoz hliníku a ocele. Na japonské firmy se cla vztahují již od 23. března.

Členy skupiny sedmi průmyslově nejvyspělejších států světa jsou Kanada, Francie, Itálie, Japonsko, Německo, USA a Británie.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme