Teplárny: Ekologická reforma zdraží teplo až o pětinu

Ekologická daňová reforma zdraží lidem teplo až o 20 procent a bude znamenat také krach centrálních výtopen v menších městech. Před dopady reformy, o níž diskutuje parlament, varovali představitelé Teplárenského sdružení České republiky.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

teplárna | Foto: United Energy

Nelíbí se jim hlavně to, že od daně mají být osvobozeny domácnosti s vlastními kotelnami na zemní plyn, zatímco teplárny, které používají stejnou surovinu, daň naopak odvádět musí. To se podle šéfa sdružení Alexeje Nováčka dotkne například i firem, průmyslových podniků, škol, nemocnic a dalších odběratelů.

"Jestliže nemocnice bude zatížena a bude muset platit teplo s ekologickou daní, tak se to samozřejmě promítne na jejím hospodaření. A ta nemocnice na tom bude úplně stejně jako my; ta daň jenom proteče," říká Nováček.

"Tu ekologickou daňovou reformu bych spíše nazval protiekologickou daňovou reformou, protože jednoznačně upřednostňuje spalování paliv v domovních a malých lokálních výtopnách, které samozřejmě tu ekologizaci a hlídání těch limitů vlastně mají téměř nulové," dodává generální ředitel Plzeňské teplárenské Tomáš Drápela.

Cílem ekologické daňové reformy má být podle vlády omezení zdrojů tepla, které jsou neekologické - například kamen, v nichž lidé pálí nejrůznější odpad, aby ušetřili.

Podle provozovatelů tepláren nejde vládě o ekologii, ale o to, jak naplnit státní kasu. Ekologická daňová reforma spolu s dalšími opatřeními přinese podle nich každý rok do rozpočtu 3 a půl miliardy korun.

Pavel Otto, Monika Červená Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme