Trump chce zrušit regulaci finančních služeb. Wall Street potřebuje dohled, zlobí se demokraté

Americký prezident Donald Trump svým podpisem stvrdil přezkoumání takzvaného Doddova-Frankova zákona z roku 2010 o finančním dohledu. Je to první krok v jeho plánu omezit regulace finančních služeb. Jde ale pouze o symbolické oslabení zákona, který může změnit jen Kongres.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Donald Trump při podepisování vládního nařízení | Zdroj: Reuters

Proti prezidentovu rozhodnutí se ohradili demokraté i skupina na ochranu spotřebitelů, podle kterých je regulace nezbytná k ochraně jednotlivců před možnými střety zájmů makléřů v budoucích investicích.

Trump rovněž rozhodl o odkladu platnosti pravidla ministerstva práce zaměřeného na makléře poskytující poradenství ohledně důchodového spoření, a to o 180 dní.

Prezident již ve své kampani slíbil, že takzvaný Doddův-Frankův zákon, který byl přijat v reakci na finanční krizi z let 2007 až 2009, zruší. Na počátku tohoto týdne označil normu reformující Wall Street za „katastrofu“.

Doddův-Frankův zákon stanovil dlouhý seznam pravidel, jejichž cílem je zabránit opakování finanční krize z let 2007-2009, včetně přísných nových kapitálových standardů pro banky a přísnějšího dohledu nad trhem s deriváty. Vytvořil také nový úřad pro ochranu spotřebitelů před úvěrovými dravci a vyzval k provádění ročních zátěžových testů bank považovaných za příliš velké, aby mohly zkrachovat. Podle analytiků Trump může provést mnoho změn bez zákonodárců, jako jmenování nových zaměstnanců, nebo jednoduše rozhodnout, že nebudou vynucována uzákoněná pravidla.

Nové pravidlo ministerstva práce o poradní činnosti vydala Obamova vláda a má vstoupit v platnost v dubnu. Není součástí Doddova-Frankova zákona. Již dlouho je však trnem v oku sektoru finančních služeb. Požaduje, aby makléři působili jako „důvěrníci“ nebo v nejlepším zájmu svých klientů, když jim radí s jejich důchodovými plány. Stávající norma pouze vyžaduje, aby makléři doporučovali svým klientům „vhodné“ investice.

Podle agentury Reuters má ministerstvo práce za dobu, kdy bude odložena platnost pravidla, uskutečnit hospodářskou a právní analýzu nového pravidla a v případě, že bude v rozporu s prioritami Trumpovy vlády, ho zrušit. Podle odpůrců toto pravidlo zvýší náklady a malé účty budou kvůli němu nerentabilní. Demokrati tvrdí, že pravidlo je důležité pro ochranu spotřebitelů před konfliktem zájmů.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme