ÚHOS znovu prošetří údajný kartel stavebních spořitelen

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže zrušil pokutu stavebním spořitelnám, kterou jim udělil kvůli údajné kartelové dohodě o poplatcích. Bývalý ředitel úřadu Josef Bednář došel k závěru, že úřad při posuzování tohoto případu formálně pochybil a vrátil ho k novému přešetření.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Antimonopolní úřad | Foto: Česká televize

Mluvčí spořitelny Modrá pyramida Hana Vaněčková Radiožurnálu vysvětlila, co Bednářovo rozhodnutí obsahuje: "V tomto rozhodnutí pan Bednář uvádí, že po zvážení všech námitek, jež stavební spořitelny uplatnily v rámci rozkladu, je zapotřebí původní rozhodnutí Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže zrušit a vrátit k novému projednání. My toto rozhodnutí velice vítáme, protože to potvrzuje to, co říkáme od samého začátku, že naše spořitelna žádným jednáním zákon nebo pravidla hospodářské soutěže neporušila."

Jedná se o nejvyšší pokutu v historii úřadu. ÚHOS stavební spořitelny potrestal za kartelové dohody v souvislosti se zvyšováním poplatků na trhu stavebního spoření. Spořitelny poplatek za tzv. úrokové zvýhodnění omlouvaly poklesem úrokových sazeb na finančním trhu.

Většina stavebních spořitelen totiž po enormním zájmu lidí o nové smlouvy na začátku roku 2004 zvýšila poplatky za vedení účtu. Podnět k šetření podalo antimonopolnímu úřadu Sdružení obrany spotřebitelů, kde si - jak tehdy připomněl František Lobovský z této organizace - klienti spořitelen stěžovali.

"Spotřebitelé se cítili mimo jiné poškozeni tím, že k tomu zvyšování poplatků docházelo u stavebních spořitelen, od kterých nemohou jednoduše odejít a přejít k podobné, jiné, protože by přišli o státní příspěvek, kterým stát podporuje tento typ spoření."

"Spotřebitelé se na nás obraceli bez ohledu na to, se kterou stavební spořitelnou měli uzavřenou smlouvu, protože k podobnému chování vlastně docházelo u všech stavebních spořitelen na trhu v České republice," řekl Radiožurnálu Lobovský.

Milan Kopp, Ondřej Kubala Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme