Vláda chce prověřit výběrové komise pro velké státní zakázky

Členové výběrových komisí u velkých státních zakázek by mohli projít prověrkou. Jednat o tom bude vláda během debaty o protikorupčním balíčku. Potvrdil to premiér Jan Fischer po schůzce s předsedou KDU-ČSL Cyrilem Svobodou. Právě jednáním s lidoveckým šéfem předseda vlády zahájil sérii schůzek s lídry politických stran.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Úřad vlády ČR | Foto: Jan Rosenauer

Členy výběrových komisí velkých tendrů možná čekají prověrky. V pondělí se tím bude zabývat vláda, až bude jednat o protikorupčním balíčku. Podle premiéra Fischera by se prověřit navíc měli i ti, kteří zakázky posuzují v jednotlivých resortech.

Podle lidovců a sociální demokracie by mělo toto opatření doprovázet zrušení akcií na majitele. Jedině tak se podle nich dá prokázat, že někdo z výběrové komise není napojený na firmu, která se o zakázku uchází. Podle místopředsedy

Přehrát

00:00 / 00:00

O návrhu v Ozvěnách dne mluvili ministr vnitra Martin Pecina a Václav Láska z organizace Transparency International

ODS Ivana Langera by spíš firmy s akciemi na majitele neměly mít přístup do výběrového řízení: "Rušit akcie na majitele plošně je nesmysl a podvázání soukromého podnikání. Oproti tomu, nechť každý, kdo žádá o veřejné peníze ve veřejné zakázce, prokáže svou transparentnost. A tam si omezení v tomto smyslu umím představit."

Celý protikorupční balíček je potom podle Langera hlavně restriktivní a už si tolik nevšímá například prevence.

Protikorupční pojistka NBÚ

Ministr vnitra Martin Pecina v Ozvěnách dne krátce vysvětlil, v čem by měla zmíněná protikorupční pojistka spočívat: "Komise, které jmenuje vláda pro zakázky nad 500 milionů korun předpokládané ceny bez DPH, bude vláda schvalovat pouze v případě, že jejími členy budou lidé s prověrkou Národního bezpečnostního úřadu minimálně na stupeň důvěrné, to znamenáže jsou známy jejich majetkové poměry,"

Václav Láska z Transparency International poznamenal, že každé opatření je dobré. "Myslím, že hlavní problém u veřejných zakázek jsou zadavatelé. Hlavní majetkový prospěch jde někomu, kdo je v pozadí." Podle něho je důležité zaměřit se na zadavatele, transparentnost řízení a zpětnou kontrolu.

Efektivní účast zástupců státu

Jak už včera řekl premiér v Rádiu Česko, zvažuje změny v dozorčích radách podniků se státní účastí tak, "aby účast zástupců státu byla efektivní a pro stát skutečně přínosná. Změny v dozorčí radě ještě zvážím a mluvím nejenom o ČEZu. Neříkám, že jsem nespokojen, mapuji si ale situaci a hledám co nejefektivnější cestu," dodal premiér.

Podle svých slov dělá vše pro to, aby vláda nebyla ve vztahu k velkým státním a polostátním firmám v defenzivě, řekl Fischer v rozhovoru pro Rádio Česko.

Milan Kopp, Veronika Malá Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme