Vláda o biopalivech

Vláda by neměla dotovat výrobu biopaliv - tak s tímto návrhem přišla ministryně zemědělství Milena Vicenová. Biosložky musíme přidávat do pohonných hmot od roku 2007. O tom, jak podpořit výrobu biopaliv, se jednalo ve Strakově akademii už mnohokrát. Ve hře byly vždy dvě varianty - dotace výrobcům a vratka spotřební daně.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kombajn sklízí obilí

Kombajn sklízí obilí | Foto: Jan Rosenauer

Teď je to vůbec poprvé, kdy čelní představitel ministerstva zemědělství přišel s tak radikálním návrhem. Obilí, řepa a kukuřice se mají zpracovávat na biolíh do benzinů a metylester řepkového oleje se už teď přimíchává do bionafty.

S návrhem ministryně Vicenové, nedotovat výrobu, nesouhlasí Agrární komora. Podle jejího prezidenta Jan Veleby je to veliká šance pro naše zemědělce: "Od biolíhu si slibujeme, že vyřeší přebytky obilí."

Podle ministryně Vicenové jsme ale kvůli předchozím vládám, které se pro žádnou variantu nerozhodly, v časové tísni. Systém musíme spustit už příští rok - a nejen to. "Považuji zavádění těchto biopaliv bez podpory za metodu, která je jasnější, transparentní a bude šetřit také kapsy daňových poplatníků," říká Vicenová.

Podle Jana Veleby je ale v ostatních zemích Evropské unie výroba biolíhu silně podporována: "Ze starých zemí kromě Finska a z nových zemí zatím mimo Slovenska, které na tom ale pracují, všechny země bez rozdílu biolíh podporují. Nafty ubývá, o ekologických výhodách nemluvě."

A co se stane s cenou benzínu, pokud projde návrh ministryně Mileny Vicenové? Podle ní samotné poroste: "Analýzy se liší přibližně od 10 do 40 haléřů."

Milan Kopp, Ondřej Kubala Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme