Vláda vydá povodňové dluhopisy za tři miliardy

Škody po ničivé povodni na Moravě a ve Slezsku by měly uhradit povodňové dluhopisy. Vláda rozhodla, že je vypíše v objemu tří miliard korun. Dluhopisy od České republiky koupí Evropská investiční banka. Asociace krajů odhaduje škody po povodni na tři až čtyři miliardy korun.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Špína a naplaveniny v ulících. Oproti tragickým povodním v roce 1997 je prý voda o trochu čistší. | Foto: Tomáš Adamec

Podle premiéra Jana Fischera jsou tři miliardy limit, který Česko má v plánu formou dluhopisů vyčerpat: „To není to, co by muselo být reálně konzumováno. Je to podle našeho soudu racionální odhad."

Přehrát

00:00 / 00:00

Premiér Jan Fischer o povodňových dluhopisech.

Vláda současně požádá vedení sněmovny, aby návrh na vypsání dluhopisů projednali poslanci ve stavu legislativní nouze na mimořádné schůzi tento čtvrtek. "Musí to schválit poslanecká sněmovna, proto jsem už požádal vedení poslanecké sněmovny, aby tato záležitost byla projednávána v režimu legislativní nouze a s největší pravděpodobností se to stane na schůzi, která bude připojena ke schůzi, která proběhne tento čtvrtek,“ potvrdil Fischer.

Podle ministra financí Eduarda Janoty teď jednotlivá ministerstva vyčíslí škod: „Tyto škody budou podrobně projednávány na vládě do jednoho měsíce, kdy všichni ministři předloží za své rezorty škody, které jim byly způsobeny. Vláda je posoudí, vyčlení priority, které bude chtít řešit, a na to se tyto prostředky použijí.“

Dluhopisy by zvýšily schodek veřejných financí, zabránit by tomu měla další úsporná opatření.

Václava Marešová, Lenka Rafaelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme