Čtvrtý operátor v Česku nebude. Kmitočty v pásmu 700 MHz si na aukci rozdělili O2, T-Mobile a Vodafone

Čtvrtý mobilní operátor v Česku zatím nebude, vyplývá z výsledků aukce kmitočtů, kterou provedl Český telekomunikační úřad. Klíčové kmitočty pro chytré mobilní sítě 5G v pásmu 700 megahertzů (MHz) si mezi sebou rozdělí O2, T-Mobile a Vodafone. Ministr průmyslu a dopravy Karel Havlíček (za ANO) označil dražbu za úspěšnou a očekává snížení cen. Šéf české pobočky Transparency International a šéfredaktor serveru Lupa.cz ale zlevnění nepředpokládají.

Praha (Aktualizováno: 22:13 13. 11. 2020) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Telekomunikační úřad dražil kmitočty v pásmu 700 MHz uvolněné přechodem TV vysílání na DVB-T2 a také frekvence 3,4 až 3,6 gigahertzů (GHz). Souhrnná vyvolávací cena byla asi o 900 milionů korun nižší, než byl původní záměr úřadu v minulém roce | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Český telekomunikační úřad (ČTÚ) v páteční tiskové zprávě uvedl, že z původních sedmi zájemců tak v aukci nakonec uspělo pět, neuspěly firmy Poda a Sev.en Innovations. Souhrnná vyvolávací cena byla 5,4 miliardy korun. Aukce měla přivést na trh jednoho či více nových operátorů, kteří by zvýšili konkurenci na trhu, což by mohlo vést k poklesu ceny mobilních dat.

Covidových operátorů mělo být víc, přiznává šéf Chytré karantény. Vojtěch hází odpovědnost na Rážovou

Číst článek

„Výsledky aukční fáze a zájem o nabízené kmitočty ukazují, že jsme podmínky výběrového řízení nastavili správně pro dosažení jejich cílů. Pro prohloubení hospodářské soutěže je jistě dobrou zprávou, že svoji pozici posílí i vstoupí noví operátoři v pásmu 3400 až 3800 MHz. Celková částka je 5,596 miliardy korun, což je vyšší částka, než bylo očekáváno,“ uvedla v pátek předsedkyně Rady Českého komunikačního úřadu Hana Továrková.

Telekomunikační úřad dražil kmitočty v pásmu 700 MHz uvolněné přechodem TV vysílání na DVB-T2 a také frekvence 3,4 až 3,6 gigahertzů (GHz). Souhrnná vyvolávací cena byla asi o 900 milionů korun nižší, než byl původní záměr úřadu v minulém roce. Důvodem byly výsledky podobných soutěží jinde ve světě i zlevnění jednoho z frekvenčních bloků, na který je navázána povinnost poskytovat takzvaný národní roaming.

Podle ministra obchodu a průmyslu Karla Havlíčka (ANO) byla aukce úspěšná a očekává, že její výsledky zvýší konkurenční tlak na operátory a další snížení cen. 

Noví hráči na trhu

Úřad v pátek uvedl, že v pásmu 700 MHz získala společnost O2 Czech Republic blok o velikosti 2x10 MHz, spojený se závazkem národního roamingu a služeb pro krizové a bezpečnostní složky státu. Další bloky v tomto pásmu získaly společnosti T-Mobile Czech Republic a Vodafone Czech Republic.

Bloky o velikosti 20 MHz v pásmu 3400 až 3600 MHz, spojené se závazkem pronájmu kmitočtů pro podporu takzvaného Průmyslu 4.0, pak podle úřadu získaly firmy O2 Czech Republic a CentroNet. Dalšími úspěšnými uchazeči v tomto pásmu byly společnosti T-Mobile Czech Republic, Vodafone Czech Republic a Nordic Telecom 5G, dodal telekomunikační úřad.

Společnost Nordic Telecom v pátek v reakci na výsledky dražby uvedla, že plánuje českým zákazníkům nabídnout kromě stávajících služeb fixního připojení k internetu také mobilní služby.

„Úspěch v aukci je pro nás dalším krokem k tomu, abychom se stali důležitým hráčem i na trhu mobilních služeb. Díky nově získaným 5G frekvencím hodláme nabízet mobilní služby zákazníkům na celém území republiky,“ uvedl ředitel pro vnější vztahy firmy David Voska. Web Lupa.cz ale upozornil, že firma bude závislá na takzvaném národním roamingu v síti O2.

Podle expertů o úspěch nejde

Důraz v aukci se kladl na zvýšení konkurence přes pásmo 3,4 až 3,8 GHz, protože bylo málo pravděpodobné, že pásmo 700 MHz využije nový operátor, uvedl Havlíček v tiskové zprávě ministerstva. „Oproti původní podobě aukce se našla možnost i průmyslového využití části spektra,“ doplnil náměstek ministra průmyslu a obchodu pro digitalizaci a inovace Petr Očko. Významně to podle něj pomůže modernizaci a digitalizaci.

Havlíčkův názor na aukci nesdílí šéfredaktor serveru Lupa.cz David Slížek. „Já si rozhodně nemyslím, že to je nějaký zásadní úspěch,“ řekl v České televizi (ČT). Pravděpodobně sice vzniknou jeden až tři menší operátoři, budou ale podle Slížka závislí na velkém operátorovi. Podobně fungující čtvrtý operátor na Slovensku má velice těžkou cestu, jak svou síť rozvíjet, a trhem příliš nezamíchal, uvedl.

Třetí velký operátor spouští komerční 5G síť, v částech Prahy a Brna bude fungovat pro klienty T-Mobilu

Číst článek

„Obávám se, že to situaci na trhu nějak zásadně neprospěje,“ řekl Slížek k výsledku české aukce. Nečeká zlevňování služeb velkých operátorů, ale spíš zvýhodňování zákaznických balíčků. „Ta velká trojka (operátorů) podle mého názoru jednoznačně vyhrála a shrábla to zásadní, co v té aukci bylo,“ shrnul.

Podobně se vyjádřil šéf české pobočky Transparency International David Ondráčka. „Sliby o levnějších službách zase padají, tak to u nás chodí. Oligopol vítězí, spotřebitelé ostrouhají,“ napsal na twitteru.

Zakladatel webu Hlídač státu Michal Bláha na stejné sociální síti připomněl, že vláda v lednu kvůli změně podmínek aukce odvolala tehdejšího předsedu ČTÚ Jaromíra Nováka a na jeho místo dosadila dosavadní členku rady Hanu Továrkovou, která dostala za úkol přivést na trh čtvrtého operátora.

Hlavní ekonom společnosti Natland Petr Bartoň v pátek řekl, že očekávat vstup nového operátora do hlavního segmentu bylo asi nereálné. „Vybudování sítě je obrovsky náročná investice, finančně i časově. A sama existence této aukce ukazuje, že se technologie vyvíjejí rychleji, než by mohl nový operátor infrastrukturu pro jeden vývojový stupeň vybudovat. Vyššímu zájmu investorů brání také relativně malá velikost českého trhu. Je zvláštní, nakolik jsou telekomunikační trhy v Evropě stále rozparcelovány podle státních hranic, navzdory principu jednotného trhu,“ uvedl.

Zkušenosti ze zahraničí podle něj ukazují, že hlavní tlak na snižování cen nevede přes nové operátory s licencí na budování infrastruktury, nýbrž přes virtuální operátory, kteří nabízejí služby skrze stávající operátory. „U nás zůstávají také velké cenové rozdíly mezi soukromými a firemními zákazníky - proto se i soukromé osoby snaží dostat k nějakému firemnímu tarifu,“ dodal Bartoň.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme