Zadlužené americké vládě hrozí, že od 2. srpna nebude mít na platy a dávky
Američtí zákonodárci hledají řešení zadlužení federální vlády. Senátoři z obou hlavních politických stran našli zřejmě dohodu, která má zajistit finanční stabilitu Bílého domu na několik příštích let. V opačném případě vládě hrozí, že se již 2. srpna dostane do platební neschopnosti.
Federální vláda dluží hlavně sama sobě. Má závazky dosahující 4, 6 bilionů dolarů, které se zavázala splatit vlastním zaměstnancům, peníze by měla vybrat prostřednictvím daní a poplatků.
Kromě toho dluží ale skoro 10 bilionů dolarů vnějším investorům, což jsou většinou banky, penzijní fondy, které nakoupily státní dluhopisy a čekají na jejich zhodnocení. Mezi takovými věřiteli jsou třeba i Číňané, jejichž vláda drží dluhopisy o hodnotě bilion 160 miliard dolarů, Japonsko, má dluhopisy za necelý bilion a dále třeba Velká Británie asi za 350 miliard dolarů.
Pokud by se američtí politici nedohodli, federální vláda ztratí platební schopnost a to by pocítila nejen v Amerika, protože se to odrazí i v tom, jak se bude dařit třeba v bankách a na finančních trzích po celém světě.
Podrobnosti dohody zatím nejsou jasné. Zřejmé je zatím jen to, že jakýkoli plán zatím jen zbrzdí rychlost zadlužování americké vlády. Nezastaví a nezmění skutečnost, že se Spojené státy propadají dál a dál do dluhů. A to může mít vážné a strategické důsledky.
Pokud se na zvýšení stropu zadlužení politici nedohodnou, dojde k tomu že se vláda dostane do platební neschopnosti, k čemu by mělo dojít 2. srpna, nebude mít na vyplácení dávek a svých zaměstnanců. Rovněž se jí sníží rating, což může být cítit na prodražení života pro Američany.