Růst cen v průmyslu a zemědělství zpomaluje. Zdražuje živočišná produkce, ovoce naopak zlevňuje

Ceny průmyslových výrobců v březnu vzrostly meziročně o 10,2 procenta, což bylo nejméně od října 2021. V zemědělství růst cen činil 11,6 procenta, zhruba o deset procentních bodů méně než v únoru. Stavební práce oproti loňskému březnu zdražily o 9,4 procenta a tržní služby pro podniky o 5,7 procenta. Údaje ve středu zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Ceny výrobců naznačují budoucí vývoj cen pro spotřebitele.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Peníze, ilustrační foto

Ceny průmyslových výrobců v březnu vzrostly meziročně o 10,2 procenta, což bylo nejméně od října 2021 (ilustrační foto) | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

„Ceny zemědělských a průmyslových výrobců meziročně výrazně zmírnily růst,“ zhodnotil březnový vývoj vedoucí oddělení statistiky cen průmyslu a zahraničního obchodu ČSÚ Vladimír Klimeš. V únoru stouply ceny v zemědělství meziročně o více než 22 procent a v průmyslu o 16 procent.

V zemědělství stouply v letošním třetím kalendářním měsíci ceny zeleniny, meziročně o více než tři čtvrtiny. O více než 80 procent vyšší než loni na jaře byla cena vajec.

Celkově stouply ceny v rostlinné výrobě meziročně o 1,4 procenta a v živočišné výrobě o 29,6 procenta. Kromě vajec zdražila například prasata, jejichž cena stoupla skoro o polovinu.

Ceny potravin

Zhruba o čtvrtinu dražší bylo mléko a drůbež. Naopak pokles cen statistici zaznamenali u ovoce, které zlevnilo meziročně přibližně o desetinu, a u olejnin.

Češi přicházejí na chuť online nákupu potravin. E-shopů s jídlem vzniká o pětinu více než loni

Číst článek

Meziměsíčně ceny zemědělských výrobců v březnu klesly o 3,2 procenta. Oproti únoru zlevnily například brambory či obiloviny. Naproti tomu téměř o čtvrtinu podražila zelenina.

V průmyslu se proti loňskému březnu zvýšily o více než pětinu ceny elektřiny, plynu, páry a klimatizovaného vzduchu. Ještě výrazněji, o 23,4 procenta, zdražily shodně potravinářské výrobky a ostatní nekovové minerální výrobky.

Uhlí a nerosty

Cena uhlí a lignitu stoupla meziročně o čtyři pětiny. Snížily se pouze ceny koksu a rafinovaných ropných produktů. V meziměsíčním srovnání klesly ceny průmyslových výrobců o procento.

Nárůst cen plynu neočekávám. Roli hraje i ochota najít náhradu za ruský plyn, vysvětluje odborník

Číst článek

Ceny stavebních prací se dle odhadů meziročně zvýšily o 9,4 procenta, o jeden procentní bod mírnějším tempem než v únoru.

Ceny materiálů a výrobků spotřebovávaných ve stavebnictví meziročně stouply o desetinu, zatímco v únoru to bylo o téměř 14 procent. Meziměsíčně se ceny stavebních prací podle odhadů ČSÚ zvýšily o 0,4 procenta, ceny materiálů a výrobků o 0,2 procenta.

Ceny tržních služeb pro podniky byly v březnu meziročně vyšší o 5,7 procenta. O více než čtvrtinu podražily služby v oblasti zaměstnání.

Za poštovní a kurýrní služby firmy platily meziročně o osm procent víc. Meziměsíčně vzrostly ceny služeb pro podniky o 1,5 procenta v důsledku zvýšení cen za reklamní služby a průzkum trhu o 13,4 procenta.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme