Železničáři jednají s ČD o navýšení mezd

S požadavkem minimálně sedmiprocentního růstu mezd jdou odbory do finále vyjednávání o kolektivní smlouvě s vedením Českých drah. Českému rozhlasu to řekl šéf nejsilnější odborové organizace na železnici Jaromír Dušek. Odboráři, kteří jsou v pohotovosti a nevylučují stávku, očekávají, že jednání budou tvrdá.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

vlak | Foto: Jan Rosenauer

Vedení drah nehce až do uzavření kolektivní smlouvy nic ze své strategie prozradit. Kolik lidí příští rok podnik opustí, prý vychází z dřívějších dohod, o kolik se zvednou platy, je tajné. "My na železnici zaostáváme za průměrným růstem mezd v zemi zhruba o 2,5 procenta v letošním roce", upozorňuje odborový předák Jaromír Dušek. S kolegy z dalších pěti svazů požaduje minimálně sedmiprocentní navýšení mezd - tedy částku, kterou pro příští rok doporučuje také Českomoravská konfederace odborových svazů.

Při vlastním vyjednávání chtějí odbory upozornit na rostoucí počty úředníků. "Od roku 1990 poměrně významně narostl administrativní aparát, aniž by to bylo nějakým způsobem kryto zvýšenými tržbami případně zvýšenou efektivitou provozu", argumentuje Jaromír Dušek. Tuto výtku ale management nejspíš nepřijme. Jednání o kolektivní smlouvě na železnici se tak pravděpodobně protáhne až do konce příštího týdne.

Růst nominálních mezd o sedm až osm procent v příštím roce považuje za reálný národní banka. Její guvernér Zdeněk Tůma včera odboráře varoval, že je to horní hranice: Pokud by byla překročena, hrozily by inflační tlaky v ekonomice.

Markéta Kaclová, Dušan Valenta, Jana Zemanová, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme