Politik, který podá demisi, nemá politickou budoucnost. Babiš čeká, až si složí vlastní vládu

V den, kdy oficiálně začíná volební kampaň, oznámil předseda vlády, že podá demisi, neboť si po třech letech povšiml konfliktu zájmů u svého místopředsedy a odvolat ho nechce, protože by mu tím před volbami prokázal laskavost.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sjezd ČSSD v Brně, Bohuslav Sobotka | Foto: Filip Jandourek

Bohuslavu Sobotkovi se podařilo strhnout na sebe pozornost, které se dosud těšil Andrej Babiš, ale vůbec není jisté, že si tím pomůže. Ve snaze neučinit z Babiše mučedníka, se do role mučedníka stylizuje sám, aniž by ovšemže ve veřejnosti existovala po politicích-mučednících poptávka.

Sobotkův 'dámský gambit' zrychlil tempo v šachové partii proti Babišovi

Číst článek

Sobotkova koaliční vláda patří historicky k těm lepším, působila stabilně a dělně a za nadprůměrnou důvěru občanů vděčila i tomu, že politici méně řešili sebe a našli si čas na práci pro občany.

Výjimečný je pak Sobotkův kabinet právě tím, že v něm tradiční strana spolupracuje s hnutím charismatického miliardáře, který ke vstupu do politiky přemluvil nepolitické osobnosti a kritikou politických poměrů paradoxně politice lehce zvýšil prestiž.

Politik, který podá demisi

Bohuslav Sobotka překvapuje veřejnost, když se demisí snaží říct, že nemá cenu vládnout s Babišem, když se tento tváří, že se nic neděje. Hodně lidí se ale nepochybně bude ptát, zda není problém se Sobotkou, který se tváří, že se něco děje.

Když má říct co se děje, slyšíme, že mu není jasné, zda Babiš neošidil stát na daních, že mu není jasné, jak vlastně kdysi zbohatl a že se množí vážná podezření. Sám Sobotka je ovšem v podezření, že mu na Babišovi hlavně vadí klesající preference sociální demokracie a hrozba vlastního volebního debaklu.

Demise vlády neznamená pro občany katastrofu, jsme na demise docela zvyklí. Ze zkušenosti ovšem víme, že politik, který demisi podá, nemá politickou budoucnost a strana, kterou vede, že míří do opozice.

Zajímavější, než Sobotkova rezignace je Babišova reakce. Říká, že by nepřijal od prezidenta pověření sestavovat těsně před volbami vládu. Zjevně předpokládá, že toto pověření získá po volbách a vše tomu také zatím nasvědčuje.

Ivan Hoffman Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme