Mohou Spojené státy „přetížit“ Rusko? Nová zpráva amerického mozkového trustu vyvolala rozruch

Minulý týden jeden z největších mozkových trustů Spojených států – Rand Corporation, který často pracuje na objednávku Pentagonu, zveřejnil zajímavou studii. V odborných kruzích dokument vyvolal pozornost. O jeho neobvyklém obsahu svědčí i samotný název: Jak přetížit a vyvést Rusko z rovnováhy.

Komentář Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

S bicyklem na cestách - Kreml

S bicyklem na cestách - Kreml | Foto: Ivo Janeček

Autoři zprávy již v úvodu označují její cíl: zhodnotit ekonomická, politická či vojenská opatření schopná vykolejit ruské národní hospodářství, ozbrojené síly a politické pozice Putinova režimu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si celý komentář

Experti zdůrazňují, že posuzují výlučně nenásilné metody schopné uskutečnit záměr mnohokrát vyslovovaný čelními americkými politiky – a sice přesvědčit Kreml, že jeho globální destabilizační politika přijde draho samotné Rusko.

Mezi několika desítkami opatření navrhovaných odborníky Rand Corporation jsou také myšlenky prosazované prezidentem Trumpem jako třeba skokové zvýšení výroby a exportu amerických energetických zdrojů. Nalezneme tak také řadu čistě vojenských opatření – kupříkladu přesun strategických bombardérů k ruským hranicím, zvýšení výdajů na vývoj bezpilotních letounů a interkontinentálních raket.

Odborníci se domnívají, že znepříjemnit život Rusku lze také podporou syrské opozice nebo kampaní prosazující pravdivý, tudíž negativní obraz Kremlu ve světě.

Mezi návrhy jsou také zcela exotické propozice jako třeba podpora emigrace kvalifikovaných kádrů a vysokoškolské mládeže z Ruska. Jinými slovy studie nabízí taktiku dlouhodobé konfrontace Spojených států vůči Rusku.

Hysterická reakce Moskvy?

Zvláštní váhu dodává dokumentu ta okolnost, že Rand Corporation byl oním mozkovým trustem, který v dobách prezidenta Ronalda Reagana vypracoval strategii „zadržování“ Ruska. Na radu korporace v 80. letech minulého století byly v Evropě dislokovány rakety středního doletu a Kongres spustil financování strategické obranné iniciativy přezdívané jako program hvězdných válek.

Mnozí experti mají za to, že právě tehdy Spojené státy „přetížily“ sovětskou ekonomiku a „uzbrojily“ agresivní velmoc. Tyto paralely vyvolaly v Moskvě skoro hysterickou reakci. Kremelský televizní kanál RT, dříve Russia Today, prohlásil, že se studie mozkového trustu rovná plánu na zničení Ruska. Přitom tentokrát nikdo neví, zda Pentagon vůbec použije ve svých strategických plánech doporučení korporace.

S jistotou se dá říct jen to, že tato zpráva jednoznačně svědčí o tom, že se nálady ve Washingtonu mění. Proto nelze vyloučit, že americká administrativa může vsadit na vážnou konfrontaci se systémem vytvořeným Vladimirem Putinem.

Jefim Fištejn Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme