Filmový festival ve Zlíně: 18 světových premiér, pocta Astrid Lindgrenové a workshopy

Ve Zlíně začal v pátek 57. Mezinárodní filmový festival pro děti a mládež. Uvede 326 snímků z rekordních 62 zemí světa a celkem 18 světových premiér, mezi které patří i české filmy Tehdy spolu režisérky Marty Gerlíkové nebo pohádka Dukátová skála. Festival se zaměří na švédskou a švýcarskou kinematografii a připomene 110. výročí narození spisovatelky Astrid Lindgrenové.

Zlín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Filmový festival uvede snímky ze 62 zemí světa a nabídne 18 světových premiér

Filmový festival uvede snímky ze 62 zemí světa a nabídne 18 světových premiér | Zdroj: ČTK

Letošní ročník je rekordní v mnoha ohledech, například i počtem a zaměřením doprovodných akcí. „Letos otvíráme další témata, chceme se třeba více věnovat bezpečnosti," vysvětluje prezident zlínského festivalu Čestmír Vančura.

Festival si spolu se světem připomíná 110. výročí narození švédské spisovatelky Astrid Lindgrenové. V duchu autorky Pipi Dlouhé punčochy, Karkulína nebo Dětí z Bullerbynu se proto nese i speciální animační dílna pro děti na zlínském zámku.

„Tahle animace se jmenuje plošková nebo papírková a je to asi nejjednodušší animace. Spočívá v tom, že se vyrobí plošná loutka z papíru s pohyblivými částmi, se kterými se pak vytváří pohyb v jednotlivých fázích," popisuje lektorka animace Kamila Zpěváková.

Herci Dana Morávková a Jan Čenský při zahájení 57. ročníku Mezinárodního filmového festivalu pro děti a mládež ve Zlíně | Zdroj: ČTK

Jedním z vrcholů úvodního dne byla premiéra dokumentu režiséra Pavla Jiráska nazvaného Hermína Týrlová. Právě ona patřila spolu s Karlem Zemanem a Jiřím Trnkou k zakladatelům českého animovaného filmu. Všichni působili ve zlínskách ateliérech na Kudlově.

Po červeném Koberci filmové slávy se v sobotu ve Zlíně prošla největší zahraniční hvězda festivalu, sedmnáctiletý britský herec Daniel Huttlestone. Ve filmech Bídníci a Čarovný les hrál a zpíval hlavní dětské role, a to po boku hvězd jako Johnny Depp, Meryl Streepová nebo Russell Crowe.

„Zlín je krásný, jsou tu příjemní lidé. Projít se po červeném koberci je opravdu velká pocta. Já jsem teprve na svém druhém festivalu, i když jsem třeba byl na premiéře Bídníků v USA. Když jsem hrál Gavrosche, byl jsem opravdu malý, a nevnímal jsem, s jakými hvězdami hraju, že to je Russell Crowe, nebo Hugh Jackman," popsal herec Radiožurnálu.

Organizátoři přichystali speciální poctu Teodoru Pištěkovi. Malíř a kostýmní výtvarník dostane zlatý střevíček za mimořádný přínos kinematografie pro děti a mládež. „Ne všichni vědí, že tento celosvětově známý kostýmní výtvarník oblékl také celou řadu postav z dětských filmů, ať je to třeba Tři oříšky pro Popelku, Dívka na koštěti nebo Návštěvníci," upřesnila programová ředitelka Markéta Pášmová.

Nejstarší a největší filmová přehlídku svého druhu na světě potrvá do 3. června.

Pavel Sedláček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme