Pocta Miroslavu Zikmundovi. Rádio Retro uvádí dlouho nevysílané nahrávky, které vytvořil s Hanzelkou

Ke 100. narozeninám Miroslava Zikmunda připravil digitální stream Českého rozhlasu desítky hodin historických zvukových záznamů H+Z. A to nejen z vlastního archivu, ale i z fondu magnetofonových pásků, které si Zikmund s Hanzelkou nechali přetáčet pro vlastní potřebu.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Především bychom rádi poděkovali Muzeu jihovýchodní Moravy ve Zlíně, které se stará o archiv Miroslava Zikmunda a umožnilo využití soukromých pásků pro vysílání Rádia Retro,“ říká ředitel Programu Českého rozhlasu Ondřej Nováček.

100 let Miroslava Zikmunda. Projděte se životním příběhem legendárního cestovatele

Číst článek

„Nad těmi nově digitalizovanými pásky si člověk znovu uvědomí, jaký kus práce Hanzelka se Zikmundem udělali. Chceme jim tímto výběrem 28 hodin dokumentů vzdát poctu, už proto, že rozhlas byl svého času hlavním popularizátorem jejich reportáží,“ dodává.

Vydejte se na expedici

Rádio Retro uvádí tři dochované ukázky pořadů vzniklých během první expedice (1947–1950) a přidává reprezentativní průřez reportážemi z expedice druhé (1959–1964), kdy se s Jiřím Hanzelkou a Miroslavem Zikmundem můžete zúčastnit likvidace požáru plynového vrtu v Albánii, poznávat s nimi tehdejšíma očima Sýrii, Irák, Turecko, ale taky Cejlon, k němuž měli specifický vztah.

„Toto vysílání je příležitostí jak si připomenout důležitou osobnost, bez které by dost možná nebyla sláva H+Z taková, jaká byla – režiséra a interpreta reportáží Karla Pecha,“ vysvětluje dramaturg Rádia Retro Tomáš Černý.

„Právě on využíval terénní nahrávky v kombinaci s texty H+Z, a vytvářel specifický tvar jisté dramatizované reportáže, která byla mimořádně atraktivní. Tato poutavost mnoha pořadům vydržela dodnes,“ poukazuje Černý na kvality tehdejších relací Hanzelky a Zikmunda.

Exkluzivně jen v Rádiu Retro

Programová skladba částečně respektuje časovou osu, ale zastavuje se s využitím mladších nahrávek u některých konkrétních témat a vzpomínek. Karel Oujezdský třeba natáčel s oběma cestovateli o fotografování.

Rádio Retro

„Pocta Miroslavu Zikmundovi“ se vysílá od 14. února 2019 a v éteru bude přesně měsíc. Poslouchejte ho na webu rozhlas.cz, na Play.cz nebo v pozemním digitálním vysílání DAB+. Několik vzácných snímků si můžete trvale přehrát v Audioarchivu. Za měsíc ho vystřídá repríza archivních pořadů věnovaných druhé světové válce.

Dagmar Misařová měla možnost vydat se na místo, kde H+Z trénovali na Afriku. Marek Janáč zachytil Miroslava Zikmunda v jeho domě ve Zlíně. Káva u Kische z roku 1990 připomene, co si mysleli Hanzelka se Zikmundem po sametové revoluci a záznam aktivu KSČ v Gottwaldově z roku 1968 zase přiblíží názory obou protagonistů v době tzv. Pražského jara 68.

Některé nahrávky komentují, případně o svých setkáních s Miroslavem Zikmundem pak exkluzivně pro Rádio Retro vyprávějí cestovatelé Petr Horký a Miroslav Náplava, rozhlasoví moderátoři Lucie Výborná nebo Vladimír Kroc.

Nejmladším snímkem hlasu Miroslava Zikmunda jsou jeho úvahy o výrazných epochách naší moderní historie z roku 2014.

Během slavnostního večera ke 100. narozeninám Miroslava Zikmunda budou vyhlášeny nejlepší cestovatelské reportáže, cestopisy a fotografie roku. V Zrcadlovém sále zámku Dobříš vystoupí Tomáš Klus, Tamara Klusová a Ivan Hlas Trio. Podívejte se na videopřenos ve čtvrtek 14. února od 19.00.

Tomáš Černý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme